Programajánló

StreetMusic Festival harmadszor Szatmáron

2016.06.26 - 09:20

 

Sokan úgy várjuk a Szatmári Utcazene Fesztivált, mint egy jó házibulit, mert személyes, mert rólunk szól, mert mindenki megtalálja a neki tetsző zenét, hangulatot, látványosságot. A rendezvény ötletgazdájával, Butka Gergővel beszélgettem.

— Július 1-jén veszi kezdetét a „három napig tartó csoda”, a harmadik Szatmári Utcazene Fesztivál. Mesélnél a kezdetekről és arról, hogyan alakultak az elképzelések, álmok, célkitűzések ez alatt a három év alatt?

— Kezdeném azzal, hogy a Szatmári Utcazene Fesztivál története fogadásból kezdődött. Újságíróknak ígértem egyszer meg, hogy be fogom bizonyítani, hogy lehet minőségi kulturális eseményt szervezni a városban közpénz nélkül, csak szponzorok segítségével. A másik motiváció egy személyes élmény volt: 2014 nyarán a Veszprémi Utcazene Fesztiválon ültünk a feleségemmel a fűben, és egy nagyon jó kis együttest hallgattunk, persze mondanom se kell, hogy nem volt füst, csípős miccsszag, részegen dülöngélő emberek, koldusok, és nagyon felszabadultnak érezte magát az ember. Nem kaptunk szállást azokban a napokban Veszprémben. Ekkor rájöttem, hogy mekkora turisztikai vonzereje van a városnak a fesztivál napjaiban, tele volt a város külföldi turistákkal, a vendéglőteraszokon alig lehetett magyar szót hallani. És akkor eldöntöttem, hogy egy ilyet elhozok Szatmárra is. Még abban az évben, szeptemberben meg is volt az első, lényegesen kisebb utcazene fesztivál Szatmáron is. Ez Erdély más városaihoz képest egy szerényebb fesztivál volt, viszont olyan elemekkel tűzdeltük az eseményt, amelyek újdonságszámba mentek Romániában. Például színpadokat vittünk ki a lakótelepekre is. Aztán a 2015-ös egy különleges, az év egyik legjobban értékelt rendezvénye volt. Végre a szatmáriak is úgy érezhették magukat, mint egy európai világvárosban. Ehhez hozzájárult az is — az egyik fő eleme volt a rendezvénynek —, hogy az új központi Coposu sétányt megtöltöttük élettel, hangulattal. Aztán a kisebb, alig használt terek, mint például a központi park tere, a Tűzoltótorony tere is megtelt hangulatos, nívós zenékkel. És eljutottunk az idei, harmadik Utcazene Fesztiválhoz, amikor már külföldi nívós zenekarok keresnek meg minket. Ez valaminek a végét és valaminek a kezdetét is jelenti. Elkezdődött egy folyamat — és ezt először mondom el a Szatmári Friss Újság olvasóinak —, ami arról szól, hogy ez lesz az utolsó olyan Szatmári Utcazene Fesztivál, amit közpénzek nélkül, a város és a megye segítsége nélkül meg tudunk szervezni. Olyan méreteket öltött az érdeklődés az esemény iránt, ami például indokolttá tette, hogy nemzetköziesítsük egy kicsit, például az elnevezése most már: StreetMusic Festival. A látványelemek, vizuális arculat is frissítést érdemelt, és néhány elemmel bővült, avagy néhol éppen letisztult az esemény. Arra is büszke vagyok, hogy még mindig olcsóbban hozunk nívósabb zenekarokat a városba, mint például a közszféra. De a költségvetés elérte azt a szintet, és erre a helyi vállalkozások, szponzorok támogatása már nem elég, a civil és lokálpatrióta lelkesedéssel működtetett szervezésre bár továbbra is nagy szükség van, de ez sem lesz elég, hogy a 2017-es, negyedik fesztivált megszervezzük költségvetési támogatás és közpénzek segítsége nélkül.

Továbbá az a cél, hogy a rendezvény bekerüljön a város kulturális értéktárába. Szeretném, ha felismerné a városvezetés, hogy ez a rendezvény nem csak a szatmáriaknak, hanem külföldi turistáknak nyújt értelmes és színvonalas szórakozási lehetőséget. Nagyon sokan szeretnénk megszabadulni a teleormani árusokkal teletűzdelt miccs-szagú és ordenáré felvonulásoktól! Reményeink szerint 2017-től tudunk majd igazi rendezvényturizmussal is foglalkozni. Ez egy nehéz dolog, rá kell jönni, hogyan vonzhatunk be turistacsalogató kulturális rendezvényeket, amelyek méltóak ehhez a történelmi jelentőségű régióhoz, amelyek méltóak hozzánk, akik általában elmenekülünk a fent említett népünnepélyektől.

— Vannak már jelei annak, hogy a StreetMusic Festival turistákat csalogat a városba?

— Nagyon sok megkeresés, érdeklődés van. Főleg zenei szinten, fellépők szintjén. Sok mindent nem tudunk teljesíteni, híres előadókat nem tudunk fogadni. Például éppen most utasítottunk vissza egy spanyol akrobata triót és egy kanadai blues swing kvartettet is, mert sajnos a költségvetés nem engedi meg, hogy fogadjuk őket. Küldünk ilyenkor egy nagyon udvarias, de lemondó nyilatkozatot, hogy bocs, de ez még egy gyerekcipőben járó, egy nagyon kis költségvetésű fesztivál, sajnos nem tudjuk a honoráriumukat kifizetni. Viszont már közelítünk a nagy utcazene-fesztiválok szintjéhez. Igyekszünk kiszűrni az amatőr együtteseket, ugyanakkor a helyi tehetséges csapatoknak is lehetőséget biztosítunk a megmutatkozásra. A médiafigyelem és a fesztivál presztízse is azt sugallja, érdemes Szatmárra jönniük a zenekaroknak, és nagy örömünkre visszajönnek a régiek és csábítanak másokat is. Remélem, lassan felkerülünk a kolozsvári és a vásárhelyi utcazene fesztiválok mellé mi is arra az országos palettára, azoknak a helyeknek a listájára, ahova érdemesnek tartják eljönni a sikeres utcazenészek!

— Hogyan válogattok, hogyan szelektáltok?

Körbeküldöm a munkatársaimnak a felvételeket, próbáljuk elképzelni, hogyan fog ez szólni a szatmári tereken. Vannak ugyanis nagyon jó zenészek, akik a közönséggel kevésbé tudnak kommunikálni, és vannak olyan showmanek, akik bár szerényebb képességű zenészek, de nagyon értik az utcazene stílusát, és tudnak hangulatot kreálni. Össze kell egyeztetni a szakmai tudását és a hangulatkreálási képességeit, ha valaki az utcán akarja eladni a művészetét.

— Bemutatnád a szervezőcsapatot?

— Ők a Szatmári Fiatalokért Kulturális Egyesület! Szervezőpartnereink is vannak: a PRO Music Stage a technikai hátteret szolgáltatja, és idéntől kiegészült a szervezőcsapat egy lelkes román fiatalokból álló szerveződéssel, a SamStudia Egyesülettel. A szervezőcsapat átlagéletkora 24–30 év. A cél, ami összeköt bennünket, hogy egy színvonalas zenei programot szervezzünk Szatmáron. Rajtuk kívül büszkén említhetném az önkénteseinket is vagy akár azokat, akik például csak kölcsönadnak arra a hétvégére, akár baráti alapon bármit, amivel segíthetik a szervezést. Mindenki átérzi a rendezvény civil és lokálpatrióta jellegét. A weboldalkészítőnk is szatmári. És szatmári származású a rendezvény mobil- applikációján dolgozó informatikus is. Először lesz ugyanis a városban rendezvénynek mobilapplikációja, ami által az érdeklődők sokkal jobban tudják követni a programot. Ez lesz a FestivApp, amelyet a Codespring fejleszt.

Igyekszünk ilyen és ehhez hasonló újító dolgokkal foglalkozni.

— Milyen újdonságok lesznek még?

— Ami különleges, lesznek utcai grafikusok, akik szintén szatmári tehetséges fiatal képzőművészek. Említhetnék még egy side-projektet is, ami a fesztivál ideje alatt is futni fog, ez a „Cseh Tamás Program” által támogatott élőzenés évad. Arról szól, hogy a MusiC'attel közösen egész évben hozunk színvonalas zenészeket a pinceklubba. Ebben az évben tizenegy fellépőt hívtunk meg. Lesznek olyan zenekarok a fesztiválon, akik majd ott is fellépnek a fesztivál ideje alatt.

Újdonság még, hogy június 30-án, csütörtökön, a Nulladik napon a nagykárolyiaknak tartunk egy kis ízelítőt a fesztivál programjából. Bogdan Georgescuval láttuk meg ezt a lehetőséget. Lesznek ugyanis zenakarok, akik ezt bevállalják, és már hamarabb el tudnak jönni Nagykárolyba is csepegtetni egy kis utcazene-hangulatot.

— Mit jelent a fesztivál szlogenje: „Együtt keltjük életre a várost!”? Kire gondoltatok, amikor ezt megfogalmaztátok?

— Háromkomponensú a felhívás: a fesztiválszervezők, a zenészek és a közönség. Idéntől lesz itt egy másik szlogen is: „Made in Satu Mare”

— Milyen programokat ígérnek a szervezők?

— A fesztivál a tavalyihoz hasonlóan az utcán és miniszínpadokon zajlik majd, de ebben az évben csak 20 formáció lép majd fel, a fődíj ismét 2000 euró. A helyszínek kiválasztásában ugyancsak a történelmi központra koncentrálunk, akár tavaly. Minden turistától azt halljuk, hogy ez egy nagyon hangulatos város. Öt helyszínen lesznek kisebb-nagyobb színpadok. Újdonság, hogy a Vécsey-ház udvarán szeretnénk egy olyan kisszínpadot kialakítani, ahol csendesebb, finomabb, kísérletezőbb koncerteknek adunk lehetőséget. A Tűzoltótorony parkjában fiatalosabb, lendületesebb zenét képzeltünk el. A Coposu sétányon lesz a főszínpad, ahol minden este a helyi zenekarok 6–7 óra körül kezdődő bemutatkozása után egy-egy főfellépő zenekar mutatkozik majd be, az általuk kínált hangulatos bulikkal záródnak az esték. Lesz még egy színpad a „sajtblokk” alatt és egy a központi parkban.

— Említenél néhány fellépőt?

— Pénteken a Dynamite Dudes egy látványos rockabilly-zenekar lesz a főfellépő, akik lángra lobbantanak egy nagybőgőt. Szombaton a retrodiszkó dallamokra bulizhatnak a fesztiválra látogatók a Band of Streets zenekarnak köszönhetően, akik trombitán szólaltatják meg például az Ace of Base-slágereket. Vasárnap a holland Balcony Players zenekarral bulizunk, akik igazi balkáni és világzenei különlegességet hoznak a szatmári utcákra és a zárókoncerten a Nagyszínpadra.

A főfellépők mind világutazók, és nemcsak hogy Szatmáron, de még a környék nagyvárosaiban sem jártak! Élvezetes, különleges világvárosi hangulatot hoznak majd el hozzánk!

— Sokat jelentett az első két fesztivál alkalmával a hangulatteremtésben az esemény látványvilága. Gondolok itt a koncerteket kísérő tárgyakra, térelemekre, hangulatfényekre. Minden olyan otthonos, egyszerű, nosztalgikus, személyes, akár egy nagy nappaliban. Mi a látványvilág koncepciója, és az idén hogyan alakul a fesztivál arculata?

— Szeretnénk, ha meglenne ennek a fesztiválnak is a sajátos vizuális stílusa. Ezért fontosak a vizuál-gegek. Vannak már jól bevált vizuális elemek, stíluselemek, amiket kevés pénzből, lelkesedésből, barátok és önkéntesek áldozatos munkájával tudunk megvalósítani. Ez egy olyan stílus, ami életre kelti a szatmári tereket. És természetesen ötletelünk meglepetéseken, újdonságokon is. Szeretnénk szatmári souvenir-eket is gyártani. Apróbb, kis költségvetésű dolgokra gondoltunk. Nehéz megtalálni a különleges és giccses között a középutat.

— Kik a fesztivál támogatói?

— Nagyon büszke vagyok arra, hogy sok szponzort, vállalatot sikerült meggyőzzünk az ügyről. Az idei fesztivál főtámogatója a DRÄXLMAIER Group, kommunikációs partnerünk a DigiMobil. Szintén a fesztivál első kiadásától támogat bennünket a Zes Zollner Electronic, idén csatlakozott a TBA Romania, pénzügyekben a GoodWill Consulting a tanácsadónk. Természetesen folyamatosan tárgyalunk más vállalkozásokkal is, akik fantáziát látnak a fesztiválban, mint például a Codespringgel, amely a városban elsőként alkalmazott mobiltelefonos fesztiválapplikációt tervezte nekünk.

— Hogyan látod a fesztivál jövőjét?

— Fejlődési lehetőség akkor lesz ebben a fesztiválban, ha a jövőben támogatja az önkormányzat. Ha felismeri a város, hogy van benne turisztikai potenciál, ha fontos lesz a városvezetésnek, milyen kulturális értéket teremtünk a jelenlétünkkel. Szerintem a TIFF-fel együtt, amit tavaly szintén elhoztunk Szatmárra, és estéről estére megtöltöttük a Coposu sétányt, nem is annyira a gazdasági fejlődés, hanem inkább a város kulturális imázsának, civilizált és értéket őrző, értéket teremtő képessége kerülhetne előtérbe. Ki kell választani a városmenedzsmentnek, hogy melyek azok az események, amelyek értéket adnak a város lakóinak és a turistáknak. Szerintem ez a fesztivál közöttük van!

Márk-Nagy Ágota