Keddi sajtótájékoztatóján az ellenzéki politikus felszólította Cătălin Predoiut, hogy mondjon le erről a jogszabályról. Szerinte a tárcavezetőnek az a korábbi bejelentése, miszerint az igazságügyi minisztérium új tervezetet dolgoz ki a SIIJ felszámolásáról, és ezt február közepéig beterjeszti a parlamentbe, vagy 'egyértelmű törvényszegési szándékot' jelez, vagy 'üres ígéret és halogatás'.
Stelian Ion kifejtette, sokaknak megfelel a SIIJ további működtetése, és egy olyan intézménnyel próbálják 'kétségbeesetten' helyettesíteni ezt az ügyészséget, amelynek tevékenységébe nincs beleszólása a korrupcióellenes ügyészségnek (DNA).
Az USR alelnöke felszólította a minisztert, hogy vegye komolyan az igazságügyi biztos figyelmeztető jelzéseit. 'Mi is megnyomjuk a vészcsengőt, és - hogy úgy mondjam - figyelmeztető lövést adunk le Cătălin Predoiura, aki rajta van azoknak a minisztereknek a szűkített listáján, akik ellen az USR egyszerű indítványt készül benyújtani' - jelentette ki.
Stelian Ion tájékoztatása szerint ebben az évben esély van arra, hogy megszűnjön az Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmus, és Románia csatlakozzon a schengeni térséghez, de ehhez szükség van az igazságügyi reformok folytatására. Ám szerinte Cătălin Predoiu a reformok felgyorsítása helyett Klaus Iohannis államfő biztatására inkább 'behúzza a kéziféket', ezért nagyon valószínű, hogy idén elúszik a schengeni csatlakozás lehetősége.
A politikus emlékeztetett arra, hogy már létezik egy törvénytervezet a SIIJ felszámolásáról, amit még a szenátusnak kell elfogadnia. Ezt a jogszabályt korábban közvitára bocsátották, véleményezte a Velencei Bizottság, és az Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmus legfrissebb jelentése szerint megfelel az Európai Bizottság ajánlásainak. Hangsúlyozta, hogy a koalíciónak ezt a tervezetet kellene - legfennebb apró módosításokkal - elfogadtatnia a parlamenttel.
Az igazságügyi minisztérium vasárnap közölte, hogy véglegesítette a SIIJ felszámolásáról szóló tervezetet, amelyik hamarosan a kormány elé kerül, és várhatóan február első felében terjesztik be a parlamentbe. AGERPRES