Nem önszántából mondott le és vett búcsút a megyei tanácstól Adrian Ştef — pert vesztett az Országos Feddhetetlenségi Ügynökséggel szemben, és 3 évre eltiltották a köztisztviseléstől.
A napirendre tűzött határozattervezetek tartalmát tekintve igencsak „csendesnek” és rövidnek ígérkezett a Szatmár Megyei Tanács tegnapi ülése — ám mint oly sokszor, a látszat most is csalt. Az ülés legelején jelentette be Adrian Ştef tanácsos, hogy kénytelen lemondani tanácsosi mandátumáról, mert pert vesztett az Országos Feddhetetlenségi Ügynökséggel (ANI) szemben, és az ítélet értelmében három évre eltiltották a köztisztviseléstől. Ştef helyét Nicolae Bura, Avasfelsőfalu egykori polgármestere és volt megyemenedzser tölti be a tanács ALDE-frakciójában, aki le is tette tanácsosi esküjét.
Az ANI 2014. márciusi határozata értelmében Ştef hivatalával összeegyeztethetetlen tevékenységeket folytatott 2008–2012 között — a megyei tanács alelnökeként betöltött tisztségével párhuzamosan vállalkozói tevékenységet is folytatott egy cég adminisztrátoraként, valamint magánvállalkozóként is. Ştef a határozat ellen fellebbezett előbb a Bukaresti Fellebbviteli Bíróságon, majd a Legfelső Semmítő- és Ítélőszéknél, ám fellebbezését elutasították. „Az ANI érdekkonfliktusnak minősítette, hogy 2008-ban még tulajdonomban volt egy inaktív vállalkozás, s egy másikból kiléptem ugyan, ügyvédek jelenlétében írva alá ezt, de a Kereskedelmi Kamaránál a rendszerben maradt a nevem” — magyarázta tegnap az elköszönő Ştef, aki ellen egyébként még egy, a 2012–2016-os periódust, azaz tanácselnöksége idejét vizsgáló összeférhetetlenségi eljárás zajlik. A most már extanácsos távozása nem volt finoman mérgezett nyilaktól mentes, ugyanis a megyei tanács kötelékében eltöltött tízévnyi munkáját megköszönő Pataki Csaba azon mondatára: sok jót és hasznosat is tett a megye érdekében, de sok olyat is, ami komolyan megkérdőjelezhető (értve itt legfőképp a megyei utak karbantartására kiírt keretszerződést), Ştef lakonikusan válaszolva úgy fogalmazott: „Érdeklődve várom a megyei utak nagy aszfaltozási munkálatainak kezdetét, és örvendek, hogy az egész megye egy nagy építőtelep lesz.” Érdekes apróság egyébként: a megyei tanács intézménye hivatalosan még nem kapta meg az értesítést a fellebbezési per végkifejletéről és a háromévnyi eltiltásról…
A megyei utakkal kapcsolatban Pataki részletesen pontosította a 850 kilométernyi hálózat helyzetét: 196 kilométer még garanciában van — azaz azokon a szakaszokon a kátyúzást, gödörtömést végzik a kivitelezők; a 451 kilométernyi, PNDL-s és POR-os pályázatokba befogott szakaszokon is zajlanak a felújítási munkálatok, a maradék 200 kilométeres szakasz kátyúzását, karbantartását érinti az ominózus keretszerződés. „Hivatalos megkeresésben kérjük a Nagyváradi Fellebbviteli Bíróság elnökétől a legutolsó óvási per gyorsított eljárásban történő lefolytatását, ugyanakkor várjuk az Országos Közbeszerzési Hatóság hivatalos, írásos rábólintását arra, hogy a megyei útszakaszokat kezelésre átadhassuk az érintett önkormányzatoknak” — magyarázta a tanácselnök.
Szabó Kinga Mária