"Az állandó kiadások ilyen jelentős növekedése káros lenne Románia költségvetési és külső teljesítményére, és nagy valószínűséggel rendezetlen költségvetési korrekciót fog okozni, ami visszahat a Covid-19-járvány utáni gazdaság törékeny fellendülésére' - állítja az S&P.
A hitelminősítő becslései szerint a nyugdíjak növekedése, más szociális kiadásokkal együtt, Románia GDP-arányos költségvetési hiányát 10% fölé növelheti 2021-ben, s ez azt követően legalább két évig így is marad.
Mindhárom nagy hitelminősítő intézet, az S&P, a Moody's és a Fitch Ratings "BBB mínusz" államadósság-besorolást adott Romániának, ami a legalacsonyabb szintű minősítést jelenti a befektetési kategóriában, és mindhárom negatív kilátással rendelkezik.
A közelmúltban a parlament plenáris ülése, a Szociáldemokrata Párt (PSD) javaslatára eltörölte a költségvetés-kiigazításból azt a cikkelyt, amely szerint a nyugdíjpont értéke 14 %-kal emelkedik, így érvénybe lépett a korábbi nyugdíjtörvény, amely a nyugdíjpont 40%-os növekedését írja elő.
AGERPRES