Közeleg a tél, emelkednek az árak, egyre többen kezdenek aggódni az utóbbi időben növekedésnek induló számlák miatt. Szinte minden ember azon töri a fejét, hogy hogyan tudna csökkenteni kiadásain, így sokan – mint kiderült – az egyetemisták által gyakorolt módszert, az összeköltözést választják megoldásként, korosztálytól függetlenül.
Kolozsváron például két fiatal lány a költségek eloszlása okán úgy költözött össze, hogy nem is ismerték egymást. Szerintük ez az egyik legideálisabb módszer arra, hogy számláival spóroljon az ember, hiszen ha ég a villany például, ugyanúgy ég egy embernek is mint kettőnek — annyi különbséggel, hogy kétfelé oszlik a “fényért” kifizetett összeg. Ráadásul nem csak a számlák miatt éri meg együtt lakni egy második, vagy akár több emberrel is, hanem mert az étel és minden, otthonra vásárolt háztartási termék ára osztódik ezáltal.
Hozzájuk hasonlóan sokan gondolkoznak még így, de nem mindenki talál könnyen lakótársat – ezek a személyek pedig gyakran fordulnak segítségért ingatlanügynökökhöz.
Az elvárások és a valóság
Gigi Ștefan, egy kolozsvári ingatlanügynök arról számolt be, hogy olyan embereket “költöztetett össze”, akik nem ismerték egymást, egyikük nagyszebeni, másik pedig máramarosszigeti származású volt, de mindketten a pénztárcabarátabb megoldást keresték, azaz a társulást. Ingatlanügynöki munkája során azt is megállapította, hogy az emberek minél olcsóbb kiadó lakásokat keresnek, például 300 eurósat, amely Kolozsváron, kétszobás lakások esetén szinte lehetetlen “kívánság”, hiszen körülbelül 350-400 euró között mozognak az ilyen lakások, így sokszor nem tudnak a keresletnek megfelelő lakásokat nyújtani az embereknek.
Ami Szatmárnémetit illeti, a kétszobás lakások átlagban 250-300 euróba kerülnek, de ha ügyesen keres az ember akár 210 euróért is találhat – az azonban kizárt, hogy a központban legyen a lakás. Nyilván olyan kiadó kétszobás lakások is akadnak a városban, amelyek a 350 eurót is meghaladják, de természetesen azok a lakások magasabb kényelmet is kínálnak bérlőinek.
Megvan a hátulütője is
Mara Miclea pszichológus szerint megvan a negatív oldala is összeköltözésnek, hiszen annak következtében feszültségek adódhatnak az életmód szintjén, hogy ki mikor fekszik le és mikor kel, hogy ki és mikor, hogyan, mennyit takarít – a személyiségbeli különbségek gyakran jelennek meg az ilyen háztartási feladatok mellett, amelyek sokszor a kapcsolatok esetleges megszakadásához, vagy azok megromlásához vezethetnek.
Vannak, akik másképp gondolkodnak
A felsoroltak mellett természetesen vannak olyan emberek is, akiket bármennyire ijesztenek meg a számlák, nem hajlandóak összeköltözni másokkal, főleg nem idegenekkel. Sokan számoltak be arról, hogy életük során – főleg egyetemista korukban – laktak már másokkal, többen is egy fedél alatt, de az idő teltével esetleg partnerükkel lennének hajlandóak összeköltözni.
A másik kategória az, aki kifejezetten csak ismerőssel vagy rokonnal költözne, nem képviselve azt a réteget, aki vadidegennel is egy fedél alatt hajtaná párnára a fejét esténként.
Szakemberek is inkább azt tanácsolják egyébként, hogy spórlás ide vagy oda, csak olyanokkal költözzünk össze, akiket ismerünk, hogy semmiképp ne legyünk csalók céltáblái, hiszen ez is egyik veszélye lehet az idegennek való összeköltözésnek.
Szabó Beatrix