Szatmárnémeti

Sorsukra hagyott gyerekek

2015.05.20 - 19:30

Ebben az esztendőben már 7 gyermek került hivatásos nevelőszülőkhöz a kórház szülészeti osztályáról. Tavaly ez a szám 14-re rúgott.

A Szatmár Megyei Gyermekvédelmi Igazgatóság keretében működik a kiskorúak elleni erőszakkal foglalkozó osztály. Ennek vezetőjét, Mihaela Boneát arról kérdeztük, tapasztalatai szerint mi az oka annak, hogy egy anya lemond a gyermekéről? S egyáltalán mi lesz azoknak a csecsemőknek a sorsa, akiket nem sokkal megszületésük után a kórházban hagynak szüleik?

Az elhagyás is visszaélés

Ő és kollégái mindennapi munkájuk során több ilyen esettel találkoznak: a tavalyi év során 14, míg ebben az évben már 7 kórházban hagyott csöppség került hivatásos nevelőszülőkhöz. Mint az osztályvezető elmondta, az elhagyás is a gyermekek kárára elkövetett visszaélés egyik formája, amely károsan hat a további fejlődésükre. Annak, hogy az anya lemond a gyermekéről, több oka is lehet. Meg lehet nevezni a szegénységet, az alacsony iskolázottság is közrejátszik, a lakás hiánya vagy a rossz lakáskörülmények egyaránt gátolhatják az újszülött megfelelő ellátását. Fogamzásgátlókat se igen használnak, de a családtervezési központok szolgáltatásait sem veszik igénybe az érintett családok vagy anyák. Az elutasítás okai közé lehet sorolni azt is, hogy kiderül a gyermekről, hogy fogyatékos. Vagy az sem ritka, ha az édesanya egészségi állapota nem engedi meg azt, hogy gondot viseljen a gyermekére.

Veszélyeztetettek

A kórház szülészeti osztályának munkatársai értesítik az ilyen esetekben a gyermekvédelmi igazgatóságot, amelynek munkatársai a lehető legrövidebb időn belül megfelelő hivatásos nevelőt keresnek a kicsiknek. Az mindenki előtt világos kell legyen — hangsúlyozta Bonea —, hogy azok, akik a szülészeti osztályt nevezhetik ideig-óráig első otthonuknak, a veszélyeztetett gyermekek kategóriájába tartoznak. A szakemberek azon igyekeznek, hogy az elhagyott gyermekek sorsát megoldják, hogy idővel ne az utcagyerekek, esetleg a kiskorú bűnözők vagy kábítószer-fogyasztók számát gyarapítsák. Mint Mihaela Bonea elmondta, bárki, aki veszélyeztetett élethelyzetben lévő kiskorúról tud, a 0261–983-as számot hívhatja a hét minden napján és a nap mind a 24 órájában.

Karikás Enikő