Sorsolt az UEFA – ítélet csak később

2013.06.24 - 12:54

A Vardar Skopje lehet a Steaua ellenfele a labdarúgó Bajnokok Ligája második selejtezőfordulójában, amennyiben az európai szövetség (UEFA) nem tiltja el idén a kupasorozattól a román bajnokot.

A fővárosiaknak azt ígérték hétfőn, hogy délig közlik az UEFA fegyelmi bizottságának az ítéletét, azonban a 13 órakor kezdődő BL–sorsolás előtt a Gazeta Sporturilor azt írta internetes oldalán, hogy csak késő délután lesz nyilvános a rendelkezés.

Így Gianni Infantino, az UEFA főtitkára, és Giorgio Marchetti, a föderáció versenyszervező igazgatója megrendezték Nyonban a sorsolást, ahol a Steaua kiemelt volt. A macedón bajnok Vardar FK-t húzták ellenfélként, és amennyiben a bukarestiek pályára léphetnek, akkor július 16-án, vagy 17-én hazai pályán kezdenek, a visszavágót egy hétre rá rendezik Macedóniában.

A tegnapi BL-sorsolás második körében érdekelt volt a magyar bajnok Győri ETO FC is. A Rába parti „zöld–fehérek” július 16-án, vagy 17-én hazai pályán fogadják majd az izraeli Maccabi Tel–Aviv együttest. Érdekesség, hogy az izraeliek kispadján a Videoton FC korábbi sikeredzője, Paulo Sousa ül.

Mint ismeretes, a Steaua BL–jövője azért bizonytalan, mert a román igazságszolgáltatás megvesztegetési ügyben három év letöltendő börtönbüntetésre ítélte a klubtulajdonos Gigi Becalit. Többek között egy 2008-as ügyről van szó, amikor Becali küldöttei egy bőröndbe csomagolt, 1,7 millió euróval próbálták megvesztegetni a Kolozsvári U csapatát a Kolozsvári CFR bajnoki rangadó előtt. Az a találkozó eldöntötte a bajnokot, de a „vasutasok” javára, vagyis a CFR abban az évban bajnoki aranyat szerzett. A központi sajtó úgy értesült, hogy a Steaua azzal érvelt az elmúlt héten UEFA fegyelmi bizottságának a kihallgatásán, hogy az eset nem befolyásolta a bajnokság alakulását és a bajnoki cím sorsát (a fővárosiak azért fizettek volna az Universitateának, hogy nyerjék meg a meccset), sőt, hasonló esetek a német élvonalban is voltak, UEFA–szankció nélkül.

Az UEFA versenykiírási szabályzata viszont világos: még a megvesztegetési kísérletet is büntetéssel sújtja, így nehezen elképzelhető, hogy a Steaua megússza az esetet.

A 1986-ban Bajnokok Európa Kupa–, 1987-ben UEFA Szuperkupa–győztes Steaua 2004–2012 között állandó résztvevője volt valamely kontinentális kupasorozat csoportkörének: háromszor a BL-ben, kétszer az UEFA Kupában, négy alkalommal pedig utóbbi jogutódjának számító Európa Ligában (2006-ban az EL elődöntőjében játszott a Middlesbrough ellen). Amennyiben idén az UEFA „kizárja Európából”, akkor még lehet egy esélye a fellebbezés útján. Az ítélet ugyanis nem végleges, a Steaua óvhat az UEFA fellebbviteli bizottságánál, utána pedig a Lausanne–i Sportdöntő Bíróságon (CAS). És ha ezek után sem születik a fővárosiakra nézve pozitív ítélet, akkor a „katonaalakulat” legalább 25–30 millió eurótól eshet el, ez az összeg a BL-szereplés útján várható jegyeladásokból, különféle jogdíjakból és reklámokból származhat.