Belföld

Sorina Pintea: a magánszférát ki kell emelnünk a szürke zónából

2019.04.12 - 20:00

Sürgősségi kormányrendelet készül, amely lehetővé teszi majd, hogy a magántulajdonban lévő egészségügyi szolgáltatók kifizettethessék a páciensekkel a szolgáltatás valós ára és az egészségbiztosítási pénztár által megtérített összeg közti különbséget - jelentette ki pénteken Sorina Pintea egészségügyi miniszter, hozzátéve, hogy a betegeknek lehetőségük lesz majd választani az állami és a privát egészségügyi szolgáltató között.

'Ha egy páciens magánrendelőbe megy, fizet.(...) Végtére is, ki kell emelnünk a magánkézben levő egészségügyi szolgáltatókat a szürke zónából, mert egyes helyzetekben kihasználjuk a magánszolgáltatókat. Ők egészítik ki az állami rendszert ott, ahol mi nem győzzük. Ezt a rendeletet sürgősségi rendszerben fogadjuk el, mert két elfogadásra váró jogszabály követi majd, hogy július elsejétől be tudjuk vezetni az új keretszerződéses rendszert, az új normákkal' - mondta az egészségügyi tárca vezetője, hozzátéve, hogy a rendelet lehetővé teszi a magánszolgáltatók számára, hogy kiszámlázzák a pácienseknek a szolgáltatás valós ára és az egészségbiztosító pénztár által megtérített összeg közti különbséget.

'A páciens választhat majd az állami és a magánszolgáltató között' - szögezte le.

Cristian Hotoboc, a magántulajdonban lévő egészségügyi szolgáltatók érdekvédelmi szervezetének (PALMED) elnöke azt mondta, a 95-ös törvényt módosító rendeletnek az lesz a célja, hogy változtatásokat eszközölhessenek a keretszerződésen, de az új keretszerződés szerint sem kell majd fizetni az alapszolgáltatásokért. 'Lesz egy alapcsomag az analízisek esetében is, a radiológiai vizsgálatoknál is, és ezekért a magánszolgáltatóknál sem fog kelleni fizetnie senkinek' - szögezte le Hotoboc. Hozzátette: azok a szolgáltatások lesznek részben térítésesek, amelyek bonyolult és drága eljárással történnek, például a mágneses rezonancia vagy a komputertomográfos vizsgálat.

A közvitára bocsátott tervezet célja egységes szabályozás révén lehetőséget teremteni az egészségügyi biztosítással rendelkező személyeknek, hogy igénybe vehessék a CNAS-vel szerződésben álló magánegészségügyi intézmények szolgáltatásait úgy, hogy csak a magáncég által megszabott ár és az állami biztosító által fedezett összeg közti különbözetet fizessék ki.