Egészség

Sör vagy bor?

2015.10.29 - 18:30

Kevés dolog osztja meg a világot annyira, mint a sör vagy a bor. A személyes ízlést leszámítva számos kérdés adódik: melyiktől hízunk el jobban, melyiknek van több egészségügyi előnye, hogyan hat? 

 

Melyiktől rúgunk be gyorsabban?

Egy fél liter sörben és egy közepes méretű pohár vörösborban körülbelül ugyanannyi alkohol van, de nem ugyanolyan gyorsan fejtik ki hatásukat. Ez ugyanis attól függ, hogy melyik jut leggyorsabban a véráramba. A röviditalok ütnek a leggyorsabban, ezt követi a bor 54 és a sör 62 perccel - ennyi idő kell ahhoz, hogy az ital kifejtse a hatását. Azaz: egy pohár bor gyorsabban a fejünkbe száll, mint egy pohár sör.

Melyik hizlal jobban?

Nem titok, hogy az alkoholban kalóriát és cukrot is fogunk találni - egy korsó világos sörben nagyjából 180, egy pohár (két deci) vörösborban szinte ugyanannyi, 160-170 kalória van. A leghosszabb tanulmány, amely az alkohol és az elhízás közti kapcsolatot vizsgálta, 10 hétig tartott, azalatt pedig a sörivók nem híztak el jobban a borivóknál.

Mennyi alkohol a túl sok alkohol?

Amikor megpróbáljuk meghatározni az alkoholfogyasztási szokásokat, akkor valószínűleg az az első felmerülő kérdés, hogy "mennyit lehet?", "mennyi a túl sok?". Segítünk eligazodni.

Melyik okozza a rosszabb macskajajt?

A tudomány ugyan még nem tudja pontosan, hogy mi okozza a másnaposságot, az egyik legerősebb hipotézis jelenleg az, hogy szervezetünk dehidratált állapota, illetve az erjedés melléktermékei a felelősek - ezek hatására érezhetjük a fejfájást és a hányingert. Van egy olyan elmélet is, ami szerint a sötétebb italokban több ilyen melléktermék-molekula található - ez például onnan indult ki, hogy a bourbonhöz hasonló sötétebb röviditalok rondább macskajajt okoznak, mint a vodka - a sör és a bor viszont körülbelül egy szinten van.