Belföld

Sokan szorulnak a szüleik támogatására

A Z generáció 74%-a havonta legalább egyszer vásárol online, főként ruházati cikkeket / Fotó: pexels.com
2021.07.14 - 19:30

A közép-kelet-európai 18–24 évesek 32 százaléka teljes munkaidőben dolgozik, 19 százalékuk részmunkaidőben, minden harmadik válaszadó (30 százalék) számára pedig szülei támogatása jelenti a fő bevételforrást — derül ki a Mastercardnak a legfiatalabb fogyasztói csoport, a Z generáció (Gen Z) attitűdjeiről és viselkedéséről szóló új, közép-kelet-európai felméréséből.

A 11 országban — köztük Romániában is — vizsgált 18–24 évesek a lakosság 7,2 százalékát (mintegy 11,5 millió ember) teszik ki, és szerepük a gazdaságban egyre jelentősebb.

A felmérés alapján a romániai fiatalok 31 százaléka (Magyarországon 40%) teljes állásból szerzi jövedelmét, 39 százalék (Magyarországon 22%) pedig a szüleit jelölte meg, mint bevételei elsődleges forrását, és 12 százalék mondta azt, hogy ösztöndíjat kap.

A közép-kelet-európai Z generáció képviselőinek átlagos havi jövedelme 450 euró — a romániai átlagjövedelem 432 euró, azaz 2130 lej —, és prioritás számukra, hogy a közeljövőben már ne függjenek a szüleiktől, fő céljuk ezért az, hogy befejezzék tanulmányaikat, és megszerezzék első szakmai tapasztalataikat. A jövőben 2000–3000 eurót szeretnének keresni; ez elég ahhoz, hogy eltartsák a családjukat, valamint hogy lakásra és időnként nyaralásra vagy utazásra gyűjthessenek — áll a közleményben.

Bár a pénz fontos számunkra, de a többi emberrel való kapcsolatokat értékelik a legtöbbre, és 48 százalékuk szerint az életben vannak sokkal jelentősebb dolgok, mint az anyagiak. A felmérésben arra a kérdésre, hogy melyek a számukra legfontosabb értékek, a családot 65 százalék, az egészséget 60 százalék, a szakmai sikereket 36 százalék, a tanulást és a biztos pénzügyi hátteret pedig 35 százalék említette. A közleményben megjegyzik: a közkeletű vélekedéssel ellentétben a fiatalok szerint semmi sem helyettesítheti a személyes beszélgetéseket, és 64 százalékuk szívesen tölti szabadidejét másokkal, különösen a barátaival.

A társadalmi és környezeti kérdések iránti elkötelezettségüket jelzi, hogy csaknem felük (46 százalék) azt mondta, adakozik különböző alapítványoknak és civil szervezeteknek, 52 százalékuk pedig önkéntes munkát vállal. 

Az internet széles körű elterjedésének idején született első generáció elválaszthatatlanul kötődik a digitális világhoz, a felmérésében résztvevők 70 százaléka elsődleges információ- és inspirációs forrásként használja a közösségi médiát. A legnépszerűbb az említett korosztály körében a YouTube (90%), a WhatsApp (88%), az Instagram (85%), a Facebook (82%) és a TikTok (67%). A technológia iránt fogékony, mindig online generáció számára az e-kereskedelem természetes környezet — 74 százalékuk havonta legalább egyszer vásárol online, főként ruházati cikkeket (55 százalék) és élelmiszereket (35 százalék) vásárolnak a webáruházakban, de az éttermi rendeléseket (32 százalék) és a számlafizetést (31 százalék) is online bonyolítják. Ugyanakkor tudatos vásárlók: 66 százalék mindig utánanéz a különböző kereskedők ajánlatainak a fizetés előtt, 69 százalékuk pedig azt is ellenőrzi, hogy a termék máshol elérhető-e akcióban.

Az üzletekben megejtett vásárláskor is előszeretettel használják a kártyás fizetési módot: a Z generáció 26 százaléka szinte naponta fizet kártyával, 38 százalékuk gyakrabban használja fizetésre a kártyát, mint a készpénzt, 29 százalékuk pedig arra panaszkodik, hogy még mindig túl kevés azon helyek száma Romániában, ahol a kártyás fizetési mód elfogadott.

E.A.

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Több mint nyolcezer lej volt a családok átlagjövedelme

A statisztikai hivatal közzétette méréseinek eredményét. Éves összevetésben a háztartások átlagjövedelme tavalyhoz képest 15,3 százalékkal nőtt.
Belföld

Nő a minimálbér és ennek jövedelemadó-mentes összege

Július elsejétől, tehát augusztusi kézhezvétellel, a jelenlegi 3.300 lejről 3.700 lejre nő a bruttó minimálbér. 200-ról 300 lejre emelik a bérek jövedelemadó-mentes hányadát. Lesz-e még egy minimálbér emelés 2025 január elsejétől?
Belföld

Nálunk a legnagyobb mértékű a drágulás

Március után áprilisban is 2,6% volt az éves infláció az Európai Unióban, ám Románia már a negyedik egymást követő hónapban a legmagasabb (5,9% - 6,2%) inflációval rendelkező tagállam.