Belföld

Sok pedagógus utasítja el az oltást

Fotó: pexels.com
2020.12.22 - 16:56
Egy felmérésből kiderül, hogy a pedagógusok 56,3%-a nem szeretné beoltatni magát a koronavírus ellen, miközben 70%-uk támogatja a fizikai oktatásra való átállást már januártól.

A pedagógusok 56,3 százaléka nem szeretné beoltatni magát a koronavírus ellen, ugyanakkor 43,2 százalékuk a lehető leghamarabb vissza szeretne térni a katedrához, a fizikai oktatáshoz, az oltási kampányt megelőzően — derül ki a Spiru Haret Tanügyi Szakszervezeti Szövetség közvélemény-kutatásából, melyet december 16. és 21. között végeztek 13 356 pedagógus bevonásával. A szakszervezet azt szerette volna megtudni, hogy milyen a tanügyi alkalmazottak körében a koronavírus elleni védőoltás beadatására való hajlandóság, illetve hogy miként vélekednek a tanintézmények újranyitásáról.

A közvélemény-kutatásban részt vevő tanárok 56,3 százaléka nem akarja beoltatni magát, miközben 43,2 százalékuk mondta azt, hogy a lehető legrövidebb időn belül visszatérne a fizikai oktatáshoz, 41,4 százalékuk az oltási kampány után, míg 15,4 százalékuk az oltási kampány alatt. Az oktatók válaszai igencsak érdekesek annak tükrében, hogy a hétvégén Valeriu Gheorghiţă orvos, az országos oltási kampány koordinátora azt nyilatkozta, hogy az iskolák március végén, április elején nyithatnak meg biztonságos körülmények között, vagyis akkor, amikor befejeződik az oltási kampány második szakasza, és a tanügyi alkalmazottak, idősek, illetve a veszélyeztetett kategóriákba tartozó személyek megkapták az oltóanyagot.

A válaszadók többsége támogatja a tanintézmények újranyitását és a fizikai oktatáshoz való visszatérést. Ennek értelmében a válaszadók 73,1 százaléka az óvodás csoportok, 75,7 százaléka az elemi osztályok, 70,6 százaléka a gimnáziumi osztályok, 69,4 százaléka a középiskolai osztályok esetén támogatja a fizikai oktatásra való áttérést már januártól, a téli szünidőt követően.

Nem véletlen az időzítés

A felmérés eredményeinek közzététele nem véletlenszerű, hiszen az Európai Unió akár már december 23-án jóváhagyhatja a Pfizer/BioNTech koronavírus elleni vakcináját, amennyiben az Európai Unió gyógyszerfelügyeleti hatóságának szerepét betöltő Európai Gyógyszerügynökség (EMA) döntést hoz az oltóanyag forgalomba hozatalával kapcsolatban. Az előírások szerint az EMA ajánlást tesz a gyógyszerek és oltóanyagok jóváhagyására, a végső döntést azonban az Európai Bizottság hozza meg a tagországok kormányaival folytatott konzultáció után. Ha engedélyezik az oltóanyagot, akkor már december 27-én elkezdődhet az oltási kampány. Hazánkban az első szakaszban az egészségügyi alkalmazottakat oltják be a vakcinával, majd a második körben, előreláthatólag márciusban a pedagógusokat, időseket és a veszélyeztetett kategóriákba tartozó személyeket immunizálják.

A szakemberek azonban kihangsúlyozzák, hogy bár az oltóanyag „fényt jelent az alagút végén”, nem szabad megfeledkezni az éberségről, óvatosnak kell maradni az ünnepek közeledtével, mert a járványveszély még nem múlt el. Az oltóanyag önmagában semmit sem jelent, a beoltottság a legfontosabb.

Sógor Beáta

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Újabb kutya és macska oltási kampány indult

A DSVSA októberben indított veszettség elleni oltási kampánya decemberig tart.
Belföld

Már a patikákban várnak az oltakozókra a vakcinák

Hamarosan kezdődik az influenza elleni oltási szezon, az első adag vakcinák megérkeztek a gyógyszertárakba.
Belföld

Érdemes oltatni influenza és szamárköhögés ellen!

Az influenza és a szamárköhögés elleni oltások fontosságára hívja fel a figyelmet az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).