Szatmárnémeti

Sok óvást nyújtottak be a nyolcadikosok

Fotó: playtech.ro
2021.07.03 - 08:00
Országos viszonylatban 20 268 óvást nyújtottak be a nyolcadikosok a képességvizsga elsődleges eredményeinek közzétételét követően. 11 302 tanuló volt elégedetlen a román nyelv és irodalomból kapott jegyével, matematikából 8803, anyanyelvből 163 óvás érkezett, tájékoztat az Agerpres.

Tavalyhoz képest nőtt az óvások száma (2020-ban 15 275 óvást jegyeztek), az azt megelőző évekhez viszonyítva azonban csökkent: 2019-ben 21 509, 2018-ban pedig 23 761 tanuló fellebbezte meg a jegyét. A legtöbb óvást Bukarestben nyújtották be (3513), aztán Iaşi (1127), Konstanca (1070), Dolj (1025) és Argeş megye (867) következik a sorban. A legkevesebben Mehedinţi (90), Krassó-Szörény (105) és Kovászna (124) megyében fellebbezték meg az eredményeiket. Szatmár megyében 213 diák volt elégedetlen jegyével, 88 matematikából, 9 anyanyelvből, 116 pedig román nyelv és irodalomból, így az ő dolgozataikat újrajavítják. Az óvások elbírálása utáni végleges eredményeket holnap teszik közzé.

Második esély

Július 5-e és 12-e között tartanak egy második szessziót, hogy esélyt adjanak a vizsgázásra azoknak a nyolcadik osztályt végzett tanulóknak is, akik az elsőn nem tudtak részt venni, akár azért, mert karanténban voltak, akár más, orvosi igazolással alátámasztott okból. Szatmár megyében erre a vizsgára egyetlen diák jelentkezett Királydarócon, tudtuk meg Szejke Ottilia helyettes főtanfelügyelőtől, a képességvizsga-bizottság elnökétől. Ebben az esetben is megalakul a vizsgabizottság, és ugyanolyan procedúra szerint zajlik majd a vizsga, mint a hagyományos kisérettségin: biztosítani kell a felvigyázó tanárt, a monitorozást, s a tételek is ugyanazon a titkosított rendszeren át érkeznek, mint a hagyományos vizsga során. A dolgozatokat pedig az előírás szerint elviszik a regionális javítóközpontba.

Amíg a képességvizsga során minden megyében működött javítóközpont, ahol más megyéből érkező dolgozatokat javítottak a pedagógusok, addig a jövő héten kezdődő speciális szesszió alkalmával regionális központokat alakítanak ki.

Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter az edupedu.ro-nak nyilatkozva elmondta, hogy a vizsgajegyek megóvása a diákok joga, és arra kérte a javító tanárokat, hogy empátiával, megértéssel, ugyanakkor professzionális módon javítsák újra a dolgozatokat. A dolgozatok javítása kapcsán felmerült a javító tanárok képzésének fontossága is, melyre a jövőben a tárcavezető nagyobb hangsúlyt kíván fektetni.

Sógor Beáta

 

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Sokan hiányoztak a kisérettségi első írásbelijéről

Kedden reggel a román nyelv- és irodalom írásbeli vizsgával kezdődött meg a nyolcadikos tanulók idei kisérettségije. A képességfelmérőre Szatmár megyében 2740-en íratkoztak be, de csak 2469-en jelentek meg reggel a vizsgaközpontokban.
Belföld

Nem javíthatnak a hibázó tanárok

Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter a Szülői Bizottságok Országos Szövetségének képviselőivel folytatott megbeszélése utáni sajtótájékoztató keretében bejelentette, hogy idén nem vehetnek részt a vizsgáztató bizottságokban azok a tanárok, akik a tavalyi országos felmérők és érettségi dolgozatok kiértékelésekor súlyos hibákat követtek el.
Belföld

Pótérettségi: 32,9 százalékra módosult az átmenési arány az óvások elbírálása után

Az idei pótérettségi óvások elbírálása utáni, végleges eredményei szerint a résztvevők 32,9%-ának sikerült a vizsgája; ez 2,6%-kal jobb arány az első eredmények után közöltnél (30,3%) - tájékoztatott pénteken az oktatási minisztérium.