A táncházmozgalom minél szélesebb körben történő terjesztését tűzte ki célul 2001-es létrejöttekor a Rekettye Kulturális Egyesület csapata. Az azóta eltelt két évtizedben számtalan rendezvény, tábor résztvevői és szervezői voltak az egyesület tagjai, azonban a 2020-as évben nekik is le kellett mondaniuk több hagyományos program megrendezéséről.
„A Rekettye Kulturális Egyesület 2001-ben alakult nagykárolyi táncházas fiatalok kezdeményezésére. Fő célunk a táncházmozgalom minél szélesebb körű terjesztése, valamint a lokális tudat erősítése. Szeretnénk a Nagykárolyban és környékén élő gyermekek, fiatalok, családok számára láthatóvá és tapasztalhatóvá tenni azokat a lehetőségeket, kincseket, amelyeket ez a vidék nyújtani tud.
Egyesületünk közösséget épít, ahol a kisgyermektől a szülőn át a nagyszülőig mindenki otthon érezheti magát. Kiemelt figyelmet szentelünk a családok támogatására mint a felnövekvő nemzedék bölcsőjére. Programjaink révén találkozási lehetőség nyílik számukra. Szülők részvételével teadélutánokat tartunk, amelyek megalapozói a Szülők iskolája programunknak. Neveléssel, családi élettel kapcsolatos előadásokat tartunk, de összefogás révén segítjük a nagycsaládosokat. Ennek érdekében csatlakoztunk a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetségéhez is. Igyekszünk szakmai segítséget nyújtani a pedagógusoknak: módszertani képzést szerveztünk számukra több ízben Népi gyermekjátékok és néptánc oktatása iskolában, óvodában címmel, de a néptánc- és népzenei képzés mellett népi mesterségek oktatását is felvállaltuk. Táborainkban, különböző rendezvényeinken a szövés, fafaragás, nemezelés, bútorfestés, csuhézás, gyöngyfűzés, tojásfestés, fazekasság, kötélverés hagyományos technikáit mutatjuk be.
Esztendőtől esztendeig programunkat népszokásaink megismertetésére hívtuk életre, amely kisiskolás gyermekek és szüleik számára teszi lehetővé, hogy aktív részesei legyenek már feledésbe merülő jeles napi hagyományainknak. Több hagyományos rendezvényünk is van, például a Gyermek- és ifjúsági Néptánctalálkozó, Nagycsaládosok majálisa, Helyismereti családos kirándulás, Szülők Iskolája és Családi nap, Rekettyés vándor népzene- és néptánctábor, Nagykárolyi néptánctábor, Nagykárolyi Táncháztalálkozó. Sajnos több rendezvényünkről le kellett mondanunk tavaly, de bízunk benne, hogy ebben az évben ismét megszervezhetjük közösségépítő programjainkat” — nyilatkozta Székely Sára, az egyesület vezetője.
„A 2020-as év elején, a szigorításokat megelőző időszakban számos programot szerveztünk: tartottunk mesedélutánt, hirdettünk szemétgyűjtési akciót, mely során családi erdei sétára is sort kerítettünk, de részesei voltunk a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége által VIII. alkalommal megrendezett Családi napnak is Budapesten. Az általunk szervezett jótékonysági est révén a Noel gyógykezelési költségeinek összegyűjtésére irányuló kezdeményezéseknek is részesei voltunk.
Miután életbe léptek a szigorítások, természetesen nekünk is át kellett szerveznünk a programjainkat. A karantén ideje alatt az online térbe költöztettük azokat a foglalkozásainkat, amiket lehetett, a táncoktatást pedig átmenetileg szüneteltettük. Később, a nyári és őszi időszakban Maier Rajmond irányításával volt lehetőségünk pótolni ezt a kimaradást. A többi programunkat azonban nem tudtuk megtartani, s bár az Erdélyi Hagyományok Háza Hálózat által támogatott Esztendőtől esztendeig programunk megrendezésre került, táboraink jelentős hányada elmaradt.
Örülök annak, hogy nyár végén megtarthattuk a VII. Népzenetábort és a Rekettyés kézműves tábort.
Idén is igyekeztünk a lehetőségekhez mérten szervezkedni a fontosabb napokon. Például a magyar kultúra napjára egy videó-összeállítással készültünk, melyből kiderül, hogyan ünnepelték ezt a jeles napot a rekettyés családok.
Hamarosan sor kerül a 'Csintekerintő, aranygombolyító' elnevezésű képzésünkre, amely a pedagógusoknak szól, nekik szeretnénk segíteni az iskolába való visszatéréshez. Maier Rajmond néptáncpedagógus adja át tudását a jelentkezőknek, közel száz népi gyermekjáték bemutatását tervezi. Szervezünk még viseletbemutatót, ahol a magyar nyelvterület több tájegységének öltözékét, szokásait ismerhetik meg a gyermekek, de készülünk erdei sétára is, valamint helyismereti kirándulásokra.
Reméljük azonban, hogy nyáron ismét teljes erőbedobással szervezhetjük a foglalkozásainkat. Mindazoknak, akik szeretnének értesülni programjainkról, foglalkozásainkról, azt ajánlom, böngésszék egyesületünk hivatalos oldalát, a rekettye.ro oldalt, vagy érdeklődjenek a 0745.149.251-es telefonszámon. Bízom benne, hogy mihamarabb találkozhatunk mindazokkal, akik nyitottak a Rekettye Kulturális Egyesület által képviselt szellemiség és értékrend iránt” — fogalmazott Székely Sára.
Fotó: rekettye.ro