Belföld

Sok korty könyv és nevetés a 6. Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten

2016.05.14 - 17:53

Minden korosztályt megmozgatott a 6. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, élettel telt meg a Fogoly utca. Irodalomkedvelők, családosok, kikapcsolódni vágyó idősek és fiatalok egyaránt megtalálták a számukra megfelelő programot.

Méhes György születésének századik évfordulója alkalmából irodalmi estet szervezett Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa és a Bulgakov Irodalmi Kávéház. Az eseményen díszvendégként vett részt Szőcs Géza költő, Sárkány-Nagy Erzsébet és Nagy Elek, az író gyerekei. Az örökösök bejelentették a Méhes György Alapítvány létrehozását, amelynek célja az irodalom, tehetséges, ifjú írók támogatása, pályázatok, ösztöndíjak kiírása, valamint Méhes György hagyatékának ápolása. Az est részeként Bogdán Zsolt, Csutak Réka és Dimény Áron előadták Méhes György Földi istenek című egyfelvonásos művét.

A 40 éve elhuny Szilágyi Domokosról és a szintén 40 éve született Öregek könyvéről Kántor Lajos, Szilágyi Júlia és Bánfi Géza beszélgettek. Plugor Sándor és Szilágyi Domokos közös művét, az Öregek könyvét a Kriterion könyvkiadó publikálta újra, román fordítással bővítve. „Szilágyi Domokosnak hazája volt a magyar nyelv. És valódi mestere volt” – jelentette ki Bánfi Géza fordító.

Magyari Tivadart Botházi Mária faggatta A ragasztott ház című, három kisregényt tartalmazó kötetéről. Ritka az ennyire szórakoztató könyvbemutató, csattantak a poénok, szellemes idézetek, szerző, moderátor, közönség egyaránt remekül mulatott. Kiderült, A ragasztott ház és szereplői már évek óta megszülettek Magyari Tivadar fejében, a szereplőket időközben megszerette – bevallotta, még neki is furcsa hangosan hallania a neveiket –, a helyszínekhez saját élményei is kötik. Az életrajzi elemeket hordozó vonal is megjelenik, de az erdélyi magyar értelmiségit is szatirizálja, aki semmihez sem ért. A könyvben emellett egy krónikusan szingli férfi sztorija és a brassói vasútállomás disztópikus története is szerepel.

Farkas Wellman Endrével Boros Lóránd beszélgetett szerzeményeiről, felolvasásokkal tarkítva az áttekintést. Többek között Orbán János Dénesről hallhatott paródiát a közönség.

A nap folyamán Hantz Lám Irén és Asztalos Lajos dedikáltak, a Könyvek Kolozsvárról program keretében bemutatták Zágoni Balázs Kolozsvári mesék című művét, Magyari Tivadar A ragasztott ház című kötetét, Szabó Zsolt Sas Péter Kós András című művét ismertette, H. Szabó Gyula a Kriterion Kuncz-sorozatáról, Bágyoni Szabó István Erdélyi hármasoltár című trilógiájáról, valamint Józsa János tanulmányairól beszélt. Bemutatták Lukáts István Andalgj hát, citerám című, Kabai Lóránt Semmi szín című és Csider István Zoltán Rendrakás című köteteit.

Az Aranyszamár Színház és a Babóca Bábszínház gyermekszínház előadása a kicsiket szórakoztatta az Életfa gyerekprogramjai mellett. Az irodalmi élőkönyvtár hét élő könyvet bocsátott az érdeklődők rendelkezésére: írónőt, slammert, mesekönyv-írót, könyvkiadóst, könyves kávéházi embert, polgárpukkasztót és könyvtárost.

Fellépett a Zurboló és a Bogáncs táncegyüttes, Szabó Zoltán magyar dalokat énekelt, Balázs Imre József közreműködésével a Garabonciás zenekar dalra fakasztotta a közönséget, a Bagossy Brothers Company pedig zsúfolásig töltötte a teret, hatalmas tömeget táncoltatott meg.

Vasárnap, 15-én fiatal írók tartanak kerekasztal-beszélgetést, Szabó Zsolttal irodalmi sétán vehetnek részt, és megtekinthetik a Klebelsberg Kultúrkúria gyermekszínház előadását is az érdeklődők. A nap folyamán Nagy Benedek könyvbemutatója, A Szem folyóirat felolvasóestje, valamint a Hangzó Csoda című közösségi versmondás várja a közönséget. A fentiek mellett nem marad el a napi könyvvásár sem, ahol 24 könyvkiadó kínálata közül válogathatnak az irodalomkedvelők.