Egészség

Sok gyerek nem jut védőoltáshoz

2020.05.28 - 15:38

Március közepe óta világszerte mintegy 80 millió egyévesnél fiatalabb gyermek nem jutott hozzá a legfontosabb védőoltásokhoz a koronavírus-járvány következtében — hívta fel a figyelmet az Egészségügyi Világszervezet (WHO), az ENSZ Gyermekalapja (UNICEF) és a Globális Oltóanyag- és Oltási Szövetség (GAVI). A pandémia olyan mértékű fennakadást okozott a gyermekkori rutinimmunizáció terén, amilyenre még nem volt példa a WHO 1970-es években útjára indított oltási programjának kezdete óta — olvasható a világszervezet oldalán.

A legfrissebb felmérések szerint 129 adatot szolgáltató ország közül összesen 68-ból jelentettek hiányosságokat ez ügyben idén március-áprilisban. Mindez olyan betegségek újbóli elterjedésével fenyeget, mint a diftéria, a kanyaró vagy éppen a járványos gyermekbénulás.

„Az immunizáció történelmileg az egyik legerősebb és legalapvetőbb eszközünk a betegségmegelőzésben. Az immunizációs programok COVID-19-világjárvány okozta megakadása évtizedek munkájával elért eredményeinket fenyegeti olyan betegségek megelőzése kapcsán, mint például a kanyaró” — hangsúlyozta Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója.

A koronavírus-járvány többféle módon is kihathat az oltási programokra, gátolva azok zavartalan működtetését. Ezek közé tartozik a többi között, hogy sok szülő nem meri elhagyni otthonát a kijárási korlátozások közepette, illetve a fertőzéstől tartva. Sok helyen az egészségügyi dolgozók sem elérhetők az utazási korlátozások és a védőfelszerelések hiánya miatt, valamint a COVID-19 kezelése kapcsán elrendelt átcsoportosítások következtében. Mi több, korábban az UNICEF arra hívta fel a figyelmet, hogy a lezárások a vakcinakészletek szállításában is jelentős késedelmeket okoznak.

„Nem harcolhatunk egyetlen betegség ellen azon az áron, hogy így feladjuk a hosszú távú küzdelmünket más betegségek ellen. Hatékony vakcinánk van például a kanyaró, a gyermekbénulás és a kolera ellen. Még ha a körülmények azt is követelik meg, hogy átmenetileg szüneteltessük az immunizációs erőfeszítéseinket, ezeket újra kell indítanunk, amilyen gyorsan csak lehetséges, máskülönben azt kockáztatjuk, hogy az egyik halálos járványt egy másik követi majd” — figyelmeztetett Henrietta Fore, az UNICEF vezetője.

Romániában az elmúlt hónapokban főként az okozta a problémát, hogy a szülők féltek gyermekeikkel felkeresni a háziorvosukat, hogy az immunizálási programban esedékes oltást megkaphassa a gyermekük. A kanyaró, mumpsz, rózsahimlő elleni oltás beadatásával is késlekedtek sok esetben a szülők, pedig már a 20 ezret is meghaladja a 2016 óta idehaza regisztrált fertőzések száma. Az idei esztendőben Szatmár, Neamţ, Kolozs és Suceva megyében alakultak ki kanyarógócpontok, de Temes, Bihar és Brassó megyében is vannak betegek. Május közepén, 18–22. között három megyéből jelentettek új fertőzéseket: Kolozs megyében 27 beteg volt, Neamţ megyében hat, Szatmárban pedig kettő.

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Súlyosbodik a kiskérődző-pestisjárvány

Emberre nem terjed, de elpusztítja a kecske- és birkaállományokat.
Belföld

A keresztlevél nem alkalmas határátlépésre

A 2005/248-as törvény értelmében a kiskorú román állampolgárok útlevéllel, illetve (14 év fölött) útlevéllel vagy személyazonossági igazolvánnyal utazhatnak külföldre. A születési bizonyítvány nem minősül úti okmánynak.
Belföld

Nincs több energiaital a kiskorúaknak!

Tilos lesz az energiaitalok árusítása kiskorúaknak. A 18 éven aluliak energiaitalokhoz való hozzáférését korlátozó törvényt döntő házként fogadta el a képviselőház.