Szatmárnémeti

Sok élelmiszert dobunk ki

2018.11.02 - 16:30

Egy romániai lakos éves szinten átlagosan 129 kilogramm élelmiszert dob ki, ezzel európai uniós viszonylatban a kilencedik helyen állunk az élelmiszer-pazarlás tekintetében.

 

Szomorú statisztikai adatot hozott nyilvánosságra az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP): egy romániai lakos naponta 350 gramm élelmiszert dob ki, ami éves szinten 129 kilogramm élelmiszer pazarlását jelenti, ezzel pedig európai viszonylatban kilencedik helyen állunk. Az INSP alárendeltségébe tartozó Országos Egészségértékelő és -népszerűsítő Központ igazgatója, Alexandra Cucu elmondta, hogy feladatuknak tekintik meggyőzni a lakosságot az egészséges ételek fogyasztásának fontosságáról, megtanítani azt, hogy az elfogyasztott ennivaló ne legyen túl sós, és mindig legyen az asztalon víz étkezéskor. Népszerűsítik továbbá az egészséges, kiegyensúlyozott étrendet, amit korosztályonként lehet személyre szabni. A szakember ugyanakkor elszomorítónak találja, hogy ilyen jelentős mértékű az élelmiszer-pazarlás, ami azt tükrözi, hogy nem tudjuk felmérni valós ételszükségletünket, ezért gyakran túlvásároljuk magunkat. „Vásároljanak friss és kis mennyiségű élelmiszert, a táplálkozási szakértők javaslatait megfogadva, nem pedig a pillanatnyi kívánságokra hallgatva! (…) Mi, románok sok húst fogyasztunk, ezt tanultuk meg, azonban ne felejtsük el, hogy a szervezetünknek sok gyümölcsre és zöldségre van szüksége, és kevés húsra, ami ha lehet, akkor hal legyen. Nemcsak proteinre van szükségünk, hanem aminosavakra is, ugyanis azok jót tesznek az agyműködésnek és a bőrünknek is” — fogalmazott Cucu.

Az élelmiszer-pazarlás ellen sokat tehetünk azzal, ha tudatos fogyasztókká válunk. Az élelmiszerek fogyaszthatóságát jelölő dátum után is biztonsággal fogyasztható a termék. Ha ezt tudjuk, és nem dobjuk ki kóstolás nélkül, máris tettünk egy lépést a pazarlás csökkentése felé. Az is jó módszer, ha előre megtervezzük a heti menüt és azt, hogy ehhez mit kell bevásárolnunk. Így kisebb az esély arra, hogy csak azért veszünk meg valamit, mert megkívántuk vagy éppen akciós. A tervezésnek köszönhetően az egész bevásárlás kényelmesebb és stresszmentesebb lehet.

A táplálkozási szakértők azt állítják, hogy az étkezésre is oda kellene figyelni, lassan kellene enni, rágni, mert a gyors evés elősegíti az elhízást. Főleg a gyermekek táplálkozási módjára kellene nagyobb figyelmet fordítani, mert az elhízást nemcsak a túlzott édességfogyasztás idézi elő, hanem a kiegyensúlyozatlan étkezés is. A hazai lakosság egészséges életmódra nevelését segítené elő az a törvényjavaslat, amely heti egy alkalommal táplálkozási tanácsadási órát vezetne be az óvodásoknak és az I–VIII. osztályosoknak. A képviselőház nemrég jóváhagyta a tervezetet, most a felsőházban van közvitán. Az indítványozók azt állítják, hogy a tanóra keretében a gyerekek megtanulhatnák, hogyan étkezzenek helyesen, és akár azt is, hogyan előzhető meg az élelmiszer-pazarlás.

 

Sógor Beáta