Idén 17 gyermeket hagytak a megye kórházaiban. A gyermekvédelmi igazgatóság hivatásos nevelőszülőknél helyezi el a csecsemőket, ha a vér szerinti családjuk nem tudja befogadni őket.
Tavaly 20, kórházban hagyott gyermeket helyeztek el gyorsított eljárással hivatásos nevelőszülőknél vagy vér szerinti rokonoknál a Szatmár Megyei Gyermekvédelmi Igazgatóság szakemberei. Az idén október közepéig 17 gyermeket hagytak a Szatmár megyei kórházakban, közülük 15 hivatásos nevelőszülőknél és kettő hozzátartozóknál lett elhelyezve, tudtuk meg az igazgatóság keretében működő, kiskorúak elleni erőszakkal foglalkozó osztály vezetőjétől, Mihaela Bonea pszichológustól.
Következmények
Erőszak alatt nemcsak fizikai erőszakot kell érteni: megsebezni goromba szóval és szitokkal is lehet, a lelki terror is a visszaélés egy formája éppen úgy, mint az érzelmi zsarolás; ugyanúgy a szexuális bántalmazás elszenvedői, és az anyagi haszonszerzés reményében kizsákmányolt gyermekek is áldozatoknak minősülnek. Az gyermekek és fiatalok kárára elkövetett egyik visszaélési forma az elhanyagolás. Számos oka lehet annak, hogy szüleik nem gondoskodnak róluk: a szegénység, az iskolázatlanság, a lakás hiánya vagy az embertelen körülmények. A szegényebb emberek nem használnak fogamzásgátlót és nem kérik ki családtervező szakemberek tanácsát a családalapításkor; továbbá gondot okoz a szexuális felvilágosítás hiánya; a férj, a feleség vagy egy társ, mint állandó támasz hiánya. A születési rendellenességgel világra érkező gyermekek egy részét is kórházban hagyják, mert nem vállalják az ellátásukat, és megtörténik, hogy az anya azért mond le gyermekéről, mert egészségileg alkalmatlan arra, hogy ellása a kicsit. Sajnos az elhanyagolásnak hosszú távú és súlyos következményei vannak. Elsősorban növekszik az utcagyermekek száma, emelkedik a fiatalkorúak bűnözési rátája, és egyre több fiatalkorú válik tudatmódosító szerek rabjává. Az ilyen sajnálatos esetek felfedezése céljából, valamint azért, hogy az áldozatok minél előbb segítséget kapjanak, az igazgatóság munkatársai jó kapcsolatot tartanak fenn a szülészetekkel. De a lakosság is segítségére lehet a bajba jutott gyermekeknek, a 0261–983-as hívószámon a hét minden napján, a nap 24 órájában jelezhető, ha veszélyeztetett gyermeken akarnak segíteni.
Karikás Enikő