Az élelmiszeriparban való elhelyezkedés lehetőségeit népszerűsítő „Szakképzés az élelmiszeriparban — esély a jövőre” elnevezésű projekt keretében szemináriumot tartottak csütörtökön az Élelmiszeripari Szakszervezetek Országos Szövetségének képviselői.
Az Európai Szociális Alap által finanszírozott projekt olyan, már alkalmazott személyekre terjed ki, akik az élelmiszeriparban képzési és továbbképzési programokon kívánnak részt venni. A 2013 őszéig tartó program szakmai tanácsadást és útmutatást kíván adni legkevesebb 3200 ember számára, ezenfelül 2000 személy az élelmiszeripar szakterületeire vonatkozó képzéseken és továbbképzéseken is részt vehet. A projekt kezdeményezőjének, az Élelmiszeripari Szakszervezetek Országos Szövetségének 25 000 tagja van, és 85 szakszervezetet foglal magába — a képzésekre azon személyek jelentkezhetnek, akik valamilyen élelmiszeripari szakterületen már rendelkeznek bizonyos tapasztalatokkal, azonban szeretnének továbbképzéseken részt venni, de olyanok is, akik nem ezen a szakterületen dolgoznak, de itt szeretnének elhelyezkedni. Az országos programban Románia 25 megyéje érintett, köztük Szatmár megye is. Azon személyek, akik szeretnének részesei lenni ennek a programnak, elsőként egy szakmai tanácsadáson vesznek majd részt, amely készségeikhez és képességeikhez mérten segítséget nyújt egy számukra megfelelő állás elfoglalásában. Az ezután következő szakmai képzések és továbbképzések időtartama 3-tól 9 hónapig terjedhet, amiket azonban európai alapokból finanszíroznak, tehát a résztvevők számára a képzés ingyenes. A kurzusokra való jelentkezés a legközelebbi szakmai tájékoztatási és tanácsadási központban történik, a születési anyakönyvi kivonat, a személyi igazolvány, a házasságlevél, az iskolai végzettséget igazoló bizonyítvány és az alkalmazotti igazolás másolatainak leadásával, kortól és nemtől függetlenül, azzal a kitétellel, hogy a jelentkező személy már alkalmazott legyen. A kurzus elvégzése után minden résztvevő egy 500 lej értékű támogatásban részesül, valamint hivatalos igazolást kap a kurzus elvézéséről. A felkészítő tanfolyamok 34 különféle szakterület állásainak betöltésére nyújtanak lehetőséget, és legfőbb céljuk a munkanélküliek számának csökkentése, valamint a szakmai továbbképzés biztosítása, nem utolsósorban pedig a szociális védelem biztosítása és gazdasági reform beindítása.
A projekt menedzsere és vezetője, Dragoş Frumosu elmondása szerint ez egy ambíciózus projekt, amely hozzásegítheti a résztvevőket akár ahhoz is, hogy az újonnan megszerzett ismeretek segítségével magánvállalkozásba kezdhessenek. Daniela Cirică, a képzési programok szakértője elmondta, hogy a program iránti érdeklődés máris megfigyelhető, hiszen már Nagykárolyban is jelentkeztek néhányan az ottani tanácsadónál.
Mészáros Petra