Vidék

Sok a felügyeletlen erdő a megyében

2012.07.24 - 18:24

A megyében továbbra is azokból a magánszemélyek birtokában levő erdőkből tűnik el a legtöbb faanyag, amelyek nincsenek kezelésbe adva, és amelyek az erdők területének 10 százalékát teszik ki.

Az első félévben összesen 161 köbméter faanyag tűnt el a Szatmár Megyei Erdészeti Igazgatóság által kezelt erdőkből, tudtuk meg Cosmin Oşantól, az erdészet munkatársától. Ez elhanyagolható mennyiség az erdészet által kitermelt faanyag mennyiségéhez képest. Nyolc esetben az eltulajdonított faanyag értéke túllépte a 355 lejt, tehát a tett bűncselekménynek minősül, ezek közül négy esetben az Avas térségében, két esetben pedig a sárközi erdőkerületnél érték tetten a tolvajokat. Az első hat hónapban az ellenőrzések során 37 esetben büntetést szabtak ki kisebb mennyiségű fa eltulajdonítása miatt, ezek közül a legtöbb, összesen 28 tettenérés Felsőboldád (Stâna) környékén történt, ahol a szegények szokták vágni a fát az erdőben. Az erdőkből nyomtalanul eltűnt faanyag miatt az erdészeket terheli a felelősség, az év első hat hónapjában összesen 50 köbméter, 6684 lej értékű ellopott faanyagért vonták felelősségre az erdészeket, vagyis az okozott kárt levonták a fizetésükből.

Nincs kezelőjük

Jelenleg Szatmár megyében összesen 66 ezer hektár erdő van, amely a megye területének 16 százalékát borítja. Ennek körülbelül felét visszaszolgáltatták régi tulajdonosaiknak (jogi és magánszemélyeknek), a többi állami tulajdonban maradt. Az erdészeti törvény értelmében minden erdőtulajdonosnak köteles szerződést kötnie egy állami vagy magánerdészettel az erdő kezelésére. Az erdészet munkatársa felhívta a figyelmet arra, hogy azokból az erdőkből tulajdonítanak el nagyobb mennyiségű fát, amelyek nincsenek kezelésbe adva. Ezek mind magántulajdonban levő erdők, amelyek a teljes erdővel borított terület 10 százalékát képezik, és jó részük az Avas térségében van. Azok az erdőtulajdonosok, akik nem adták kezelésbe a tulajdonukban levő erdőt, magas büntetésekre számíthatnak. Sok esetben azonban nincs kit felelősségre vonni, ugyanis nincs tisztázva az erdők tulajdonviszonya. A régi tulajdonosok meghaltak, az utódok pedig nem járták végig az örökösödési eljárást, mert külföldön tartózkodnak, vagy amiatt, mert nem tudják fedezni az eljárás borsos költségeit. Amint Sever Şter igazgató elmondta, az erdészet folyamatosan újraerdősíti a kivágott fák helyét, ez ideig minden állami tulajdonban levő degradált területet beültettek. Hozzátette, szükség lenne az erdők területének növelésére, ugyanis az ország területének mindössze 27 százalékát borítja erdő, a cél pedig 35 százalékos európai átlag elérése, jelenleg azonban nincs pénz erdősítésre.

 Pándi Annamária