Megkezdődött a „virózis-szezon”, egyre több a beteg óvodás és iskolás, de a felnőttek közül is sokan kerülnek orvoshoz megfázással. A megelőzésről dr. Andó Ottó családorvost kérdeztük.
Az őszi változékony időben, amikor a reggelek már csípősek, de napközben felmelegszik a levegő, nagyon könnyű megfázni. Réteges öltözködéssel, vitamindús táplálkozással és gyakori kézmosással viszont sokat tehetünk az egészségünk megőrzése érdekében — tanácsolja dr. Andó Ottó családorvos.
„Robbanásszerűen megnő minden ősszel a virózisos betegek száma, gyerekközösségekben rendkívül gyakori ilyenkor a megfázás. Azt javasolnám a szülőknek, hogy a beteg, lázas, torokfájós gyereket semmiképp ne vigyék óvodába, iskolába, részben azért, hogy megfelelő körülmények között, gyorsabban gyógyulhasson, és persze azért is, hogy ne fertőzze meg társait” — magyarázta a szakember. A családorvos azt javasolja, hogy az óvodásokat, iskolásokat csak azután vigyük ismét közösségbe, ha a láz, a köhögés már legalább két-három napja elmúlt, így biztosan elkerülhetjük azt, hogy a gyermek megfertőzze társait. Ez ugyanúgy érvényes a felnőttekre is: aki megfázott, az inkább néhány napig maradjon otthon, mivel így elkerülheti, hogy a környezetét is megfertőzze.
Azoknak, akik virózisos megbetegedésben szenvednek, azt tanácsolja, ha tehetik, kerüljék a sokaságot, gyakran szellőztessenek — ez otthonra és az intézményekre is érvényes, főleg a gyerekközösségek esetében —, takarják el az orrukat és szájukat, amikor köhögnek, tüsszentenek vagy ásítanak. Fogyasszanak sok folyadékot, vizet és teát, utóbbit mézzel és citrommal lehet ízesíteni.
Bár a megbetegedés megelőzésére biztos módszer nincs, fontos, hogy az elkövetkező hideg időszakban is fogyasszunk bőségesen vitaminokban gazdag zöldséget és gyümölcsöt, illetve lehetőség szerint naponta sétáljunk, mozogjunk a friss levegőn.
Bumbuluţ Krisztina