Szatmárnémeti

Sofőrvizsga: még nem kötelező a tíz osztály

2020.07.03 - 07:55

Az elmúlt napokban több hírportálon, de a közösségi médiában is felröppent a hír, miszerint július 1-jétől hatályba lépett a szabályozás, és ezentúl csak a legkevesebb 10 osztályt végzettek szerezhetnek jogosítványt. Megkeresésünkre a Szatmár Megyei Rendőr-felügyelőség közölte, hogy ezzel a tervezettel, illetve hatályba léptetésével kapcsolatban mindeddig semmilyen kormányhatározat, sürgősségi rendelet vagy döntés nem született, a jogosítvány megszerzését tíz osztályhoz kötő tervezet jelen pillanatban is csak terv még.

„Mivel bennünket, oktatókat s ugyanakkor nagyon sok embert érint, fokozottan figyelemmel kísértem az erről szóló híreket, ám csak olyan fórumokon olvastam a törvény hatálybalépéséről szóló hírt, amelyek hitelessége finoman szólva megkérdőjelezhető, s csak azok az oktatók-sofőriskolák osztották meg, akiknek kevesebb munkájuk van — gondolom, a forgalomfellendítés céljából” — magyarázza megkeresésünkre Madarász Csaba oktató. Mint mondja, ilyenkor, nyáron, az érettségit követő időszakban mindig van létszámnövekedés a sofőrtanoncok esetében, viszont a két hónapos szükségállapotbeli kényszerszünet utóhatásaként nincs olyan dömping, hogy esetleg el kellene utasítsanak jelentkezőket helyhiány miatt.

„Furcsa helyzet állt elő: mivel sajnos sokan váltak munkanélkülivé, mások pedig csökkentett üzemmódban, technikai munkanélküliségben vészelték át a szükségállapotot, ami komoly kihatással volt a jövedelmükre, most halasztják a sofőriskolát, amíg helyrezökkennek anyagilag. Mi a sofőriskolánkban nem érzünk visszaesést, de azt sem, hogy megsokszorozódott volna a tanulók száma. S ha tanonclétszám terén nem is, de a vizsgákkal kapcsolatban nagy változás lett Szatmárban: az eddigi rendszer úgy működött, hogy az oktatás végét követően a diák kezében a dossziéval elment egy reggel a rendőrségre, letette az elméleti vizsgát, s amennyiben az sikerült, választott egy dátumot a gyakorlati vizsgára (a két vizsga között általában egy hónap volt a csúszás, ami bár soknak tűnt, országos viszonylatban igazán decensnek minősült, mert volt, ahol csak több hónap múltán kerülhetett sor a gyakorlati vizsgára).

Azonban június 1–15. között nem történt elméleti vizsgáztatás, csak gyakorlati, hogy „utolérjék magukat” a kényszerszünetet követően — s ez jó is volt oktató, tanonc számára egyaránt —, viszont megfordult a rendszer, és most már az elméleti vizsgára kell időpontot kérni (körülbelül 15 nap a várakozás). Az új és jó módi hátulütője, hogy beiratkoznak a vizsgára akkor is, ha nincsenek alaposan felkészülve, mert úgy gondolják, a várakozás napjaiban tanulnak még, ami aztán vagy megtörténik, vagy nem” — magyarázza. Hozzáteszi: Szatmár megyében jó irányba alakulnak a dolgok, nagyon jó a rendőrség és az oktatók, sofőriskolák közötti kapcsolat, a hatóság minden rendszerbeli változtatás előtt konzultál velük, meghallgatja a véleményüket, elfogadja esetleges ellenvetéseiket is, amennyiben azok megalapozottak.

Szabó Kinga Mária

 

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Házkutatást tartanak a szatmárnémeti közlekedésrendészeten

Az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) vizsgálódik hét Máramaros és Szatmár megyei helyszínen.
Belföld

Előzetesben a gyereket gázoló gyerek

A fiatalt gondatlan emberöléssel, gondatlan testi sértéssel, a baleset helyszínének elhagyásával és jogosítvány nélküli vezetéssel gyanúsítják.
Belföld

Tizenhét éves gázolt halálra egy kilencévest Bukarestben

Nem volt jogosítványa és cserben is hagyta az áldozatot. Van egy sérült is.