Szatmárnémeti

Sírkő-felújítás a Hősök temetőjében

2018.03.01 - 09:00

Nagyjából ezerkétszáz első világháborús emléktömböt kell régi formájukban helyreállítaniuk a szatmárnémeti Hősök temetőjében dolgozó restaurátoroknak, hiányos az elesettek nyilvántartása, magyar levéltári adatok is segíthetik az adatrekonstrukciót.

Az enyhe, sok esővel zajló tél sokkal nagyobb problémákat okoz a szatmárnémeti Hősök temetőjében az elesett, nagyrészt ismeretlen katonák sírköveinek felújításával foglalkozó restaurátoroknak, mint az utóbbi napok fagyos időjárása, a nagy sár miatt több esetben is halasztaniuk kellett a munkát. A sírkő-felújítással kapcsolatban Radu Ardelean nyilatkozott szerkesztőségünknek, a Szatmár Megyei Múzeum aligazgatója elmondta, a munkának nagyjából harminc százalékával vannak készen és úgy gondolja, a polgármesteri hivatal által megszabott júniusi határidőig végezni fog a megbízott cég a munkával. A cég emberei, akinek munkáját hivatott felügyelni a szintén restaurálásra szakosodott múzeumi szakember, most azt csinálják, részletezte Ardelean, hogy kiemelik a betonból öntött emléktömböket, a felületre gyakorolt minél kisebb behatással letisztítják azokat, gomba és penészölő szerekkel kezelik, hogy állagukat ezek minél kevésbé befolyásolják a jövőben, a sírköveken lévő feliratokat újravésik és kiemelő színnel kihangsúlyozzák, majd vízhatlanságot biztosító anyaggal is kezelik. Mielőtt a régi állapotukba visszaállított sírköveket a helyükre visszateszik, betonalapot öntenek ez alá, hogy megelőzzék a süllyedést és azt az eldőlést, amelyik szinte az összes esetében megtörtént eddig és ami egyik oka volt, hogy a városvezetés elrendelte a helyreállításukat.

Adatfrissítés

A restaurálással egy időben a sírkövek kartotékolását is elvégezzük, hangsúlyozta Ardelean, mert egy alig használható és nagyon hiányos nyilvántartása van meg ezeknek, valamikor a nyolcvanas évekből, Lucian Cucuiet munkája nyomán. Pontos adatunk nincs sem az ide temetettek számáról, sem arról, hogy hány elhunyt fejéhez került ténylegesen is sírkő ezek közül, a nevek adatbázisáról, az elesettek területi, nemzeti hovatartozásának adatainak meglétéről nem is beszélve. Rendkívül nehéz pontos munkát végezni, mert a száz éve kihelyezett sírkövek feliratai sem minden esetben olvashatóak, a restaurálók lehetőségeikhez mérten, a lehető legnagyobb jóindulattal, több illetékessel is konzultálva igyekeznek ezeket javítani. Az a célunk, mutatott rá a koordinátor, hogy olyan munkát végezzünk, amelyik még legalább száz évre biztosítja a sírkövek jó állagát. A temető nyilvántartását illetően akkora a káosz és a sírkert annyira elhanyagolt, gazzal, cserjékkel, bokrokkal benőtt, hogy még most sem tudják pontosan, hogy hány sírkő található ott, ezek egyszerűen nem látszanak ki a növények sűrűjéből még most, télen sem. Nagyjából ezerkettőszázra becsülik a négy hektáros temetőben lévő emléktömbök számát. Segítheti a helyreállítási munkát és a pontos nyilvántartás elvégzését, hogy Magyarország érintettsége lévén egy budapesti történész is érdeklődik a munka iránt, a szatmárnémetiek azt kérték ettől, látogasson el a temetőbe és amennyiben teheti, nézzen utána, hogy magyar levéltári adatok nincsenek-e a szatmárnémeti temetőt illetően.

Mindenféle nemzetiség

A hiányos adatok ellenére is annyit tudni lehet, fejtette ki lapunknak Radu Ardelean, hogy a Cloşca út végén lévő, főleg első világháborús sírkertben nem a Szatmár környéki elesett katonák vannak eltemetve. A temető túlsó végében kórházépületek voltak, ahol a frontról ide szállított sebesülteket látták el, amelyiküknek az életét nem tudták megmenteni, azok kerültek ebbe a temetőbe. Éppen ezért annyira vegyes az itt nyugvók nemzetisége és vallása, osztrákok, macedóniaiak, németek, lengyelek, magyarok, oroszok, keresztények és zsidók egyaránt lettek itt végső nyugalomra helyezve.

A témában megszólaltattuk Kereskényi Gábor polgármestert is, amiatt, hogy egyesekben felmerült annak a lehetősége, hogy szándék van arra, hogy magyar neveket tartalmazó sírkövek „eltűnjenek” a temetőből. Az elöljáró leszögezte, hogy a pontos helyreállításra külön figyelnek, az eredeti állapotok megőrzése a nemzetiségek, vallások és nevek esetében is elsőrendű szándék. Nem történelem-hamisítás a cél a Hősök temetőjében zajló restaurációs munkával, jelentette ki Kereskényi, hanem a múltban történt eseményeknek azok eredeti formájában történő megmentése és megtartása.

Princz Csaba