Legutóbbi két állásbörzéjének eredményességét értékelte tegnap tartott sajtótájékoztatóján a Szatmár Megyei Munkaerő-foglalkoztatási Ügynökség vezetősége. Az állásbörzéken munkahelyet találók száma országosan a harmadik helyre sorolja megyénket.
Hatékonynak és folytatandónak tartja a szatmári állásbörzéket a Munkaerő-foglalkoztatási Ügynökség (AJOFM), vezérigazgatója, ennek szellemében a nagykárolyi és a szatmárnémeti után a következőt Avasfelsőfaluban fogják megtartani pénteken, jelentette be tegnap. Marcel Maruşca, az AJOFM vezetője elmondta, az állásbörzéken munkahelyet találók számát illetően Szatmár megye az első három között van az országban, sikerül elég jól összehangolni a börzéken felállított asztalok két oldalán ülők elvárásait, a munkakeresők képzettségét a munkaadói elvárásokkal
Alkalmazási arányok
A vezérigazgató külön kiemelte, hogy a szatmárnémeti börzén négy roma nemzetiségű álláskereső is munkát talált, amit azért tartott fontosnak kiemelni, mert az ügynökség aktív szerepet kíván vállalni az integrációban is. A négy roma fiatalember az építőiparban talált magának állást, a kőművességhez értettek. A kereslet-kínálat összehangoltságát tekintve Nagykároly sokkal jobban áll, mint Szatmárnémeti, derült ki a tegnap felsorolt számadatokból. A február végi nagykárolyi állásbörzére elment 350 személyből 60-nal kötöttek szerződést a munkaadók, miközben a megyeszékhelyi állásbörzén az 1500 résztvevő közül 155-nek lett munkahelye. A holnapi, avasfelsőfalui állásbörzére — amely délelőtt tíz órától kezdődik a polgármesteri hivatal nagytermében — 11 cég jelezte részvételi szándékát, és 143 helyre keresnek alkalmazottat —mondták el tegnap az illetékesek,
Keresett szakmák
Nagykárolyban a legtöbb álláshoz a munkát kereső lakatosok jutottak a február 27-i börze nyomán, Szatmárnémetiben a gépszerelők tölthették be a legtöbb állást. Nagykárolyban keresettek voltak még a mezőgazdasági munkások, a traktoristák, a kőművesek, a mezőgazdasági gépszerelők, a konfekcióipari dolgozók, a kárpitosok, a nehézgépjármű-vezetők. Szatmárnémetiben keresettek voltak még azok, akik a fémszerkezet-építésben, a kőművességben, lakatosságban és az aszfaltozásban jártasak. Az életkor tekintetében a 35–45 év közötti korosztály jutott legkönnyebben munkához, s legkevésbé a 25 év alatti fiatalok jártak sikerrel az állásra találást illetően.
Marcel Maruşca beszélt az EU-s támogatással zajló, a munkaerőpiachoz és a munkaerő-foglalkoztatáshoz kötődő projektjeikről, amelyek közül kettő szatmári partnerrel zajlik: az egyikben a Kisiparosok Kamarája, a másikban a Vöröskereszt helyi fiókja a partner.
Princz Csaba