Szatmárnémeti

Sikeres nyaki ütőér műtét Szatmárnémetiben

2012.08.31 - 20:19

Egy Romániában elsőként alkalmazott eljárással sikeres nyaki ütőérműtétre került sor a Szatmár Megyei Kórház érsebészeti osztályán, a műtétet végző orvoscsapatot dr. Galajda Zoltán szív- és érsebész vezette.

 Újabb premiert könyvelhet el a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház, melynek érsebészeti osztályán kedden egy fő nyaki ütőérműtétre került sor. A carotis endarterectomia elnevezésű beavatkozást dr. Galajda Zoltán szív- és érsebész professzor, a Debreceni Egyetemi Klinika érsebészeti osztályának főorvosa, dr. Maria Andrei, a Kolozsvári 2-es Klinika érsebésze végezte, amelyben a szatmári Renate Schvarzkopf kolozsvári orvostanhallgató is segédkezett. Az altatást dr. Papp Csaba, a Debreceni Egyetemi Klinika aneszteziológusa és dr. Traianela Cucu Ionescu szintén altatóorvos látták el. A műtétet egy 65 éves nagyváradi férfin végezték el, akinek a fő nyaki ütőerében elzáródás jelentkezett, melynek következtében időszakos bénulások léptek fel a végtagok szintjén. A háromórás beavatkozás során eltávolították az érben lerakódott plakkot. Amint dr. Galajda elmondta, ez a betegség nagyon súlyos, és sajnos igen gyakori. Akkor jelentkezik, amikor az agy vérellátását biztosító nyaki ütőérben keletkező dugó által okozott elzáródás 70 százalék fölötti értéket ér el. Ez agyi infarktushoz, bénuláshoz vezethet.

Végleges gyógyulás érhető el

Ha egy egyszerű Doppler-vizsgálattal, amelyet Szatmárnémetiben is el tudnak végezni, idejében felfedezik a betegséget, akkor a műtéti beavatkozás eredményeként végleges gyógyulás érhető el. A műtét során folyamatosan monitorizálni kell az agyat. Dr. Galajda egy még Romániában nem ismert új módszert alkalmazott a műtét során, amikor a beteg nincs elaltatva, csak érzéstelenítve. Ez lehetővé teszi, hogy a beteg rögtön jelezze, ha valamilyen komplikáció lépne fel, amelybe ezáltal gyorsan be tudnak avatkozni. Így a hagyományos altatáshoz képest jelentősen lecsökken az esélye annak, hogy végleges elváltozások következzenek be. Egy ilyen műtét sikeréhez magasan képzett orvosi személyzet és modern felszerelés szükségeltetik, amellyel a kórház érsebészeti osztálya rendelkezik, hangsúlyozta a professzor. A magas műtéti technikának köszönhetően a megműtött beteg három nap után meggyógyulva hagyhatja el a kórházat. Az érsebész hozzátette, már több hasonló betegségben szenvedő beteg érdeklődött a műtét iránt. Dr. Galajda Romániában elsőként hajtotta végre ezt a műtétet először Marosvásárhelyen, ezúttal pedig Szatmárnémetiben. A megyei kórházban tartott sajtótájékoztatón jelen volt Csehi Árpád, a megyei tanács alelnöke és Adrian Stef elnök is, aki elmondta, szeretnék elérni, hogy a megyei kórházban a jövőben idegsebészeti beavatkozásokat is el tudjanak majd végezni. Marc Adrian kórházigazgató pedig hozzátette, folyamatban van egy kardiográf és egy Doppler-készülék beszerzése is a megyei kórházban.

 Pándi Annamária