Szatmárnémeti

Sikeres és hasznos a robotikaszakkör a Stea Egyesületnél

A gyerekek játszva tanulták meg ismét más és más parancsokra beprogramozni a kis robotot (Fotó: asociatiastea.ro)
2022.05.09 - 19:00
A hátunk mögött hagyott héten a Stea Egyesület által lebonyolított robotikaórán a gyerekek folytatták a mesterséges intelligencia felfedezését: arcfelismerő programot készítettek, és a kis Codey Rocky robotot is beprogramozták, hogy reagáljon az arckifejezésekre.

Múlt héten a robotikaszakkörön belül a gyerekek folytatták a mesterséges intelligencia megismerését. „Mikor először Dorel a mesterséges intelligenciáról mesélt nekem, annyira bonyolultnak tűnt, nem hittem, hogy valaha is eredményeket érhetek el ezen a területen. Ám ma a robotom mintha életre kelt volna. Megismeri az arcom, és utánoz engem, ez nagyon szuper!” — osztotta meg tapasztalatait Adriana, aki először félve érkezett a szakkörre, mégis boldogan, sikerélményekkel távozott. Az első lépés egy arcfelismerő program elkészítése volt, amelynek segítségével az mBlock platformot használva a számítógép „megtanulta” felismerni a hangulatukat az arckifejezéseik „leolvasása” révén. A gyerekek összesen háromféle érzelmet használtak: boldogság, szomorúság és idegesség. A kamera segítségével tucatnyi képet rögzítettek az egyes arcmimikatípusokról, hogy a szoftver azonosítani tudja, hogy a három kategória közül melyikhez tartozik az adott időpontban rögzített kép.

Ezután beprogramozták a számítógépet bizonyos parancsok végrehajtására is. A második lépés a kis Codey Rocky robot programozása volt, hogy a kamera által felismert arckifejezéseik szerint reagáljon. A gyerekek nagyon jól érezték magukat, miközben a robottal játszottak, egy adott ponton már azt is lehetett volna mondani, hogy a kis robot a „háziállatukká” vált. Dorel, a Smart Academy professzora tovább magyarázta az ilyen típusú programozások valós életben való alkalmazását, ezáltal pedig a gyerekek rájöttek, hogy amit tanulnak, az sok lehetőséget nyit meg a jövőbeni munkák előtt.

A robotikaszakkört a CCFD Terre Solidaire, az Edu-E-Inclusion projekt keretében támogatja a Smart Academy Szatmárnémetivel együttműködve. A Stea Egyesület szeretne minél több veszélyeztetett hátterű gyermek számára lehetőséget biztosítani olyan programokra, amelyek felkészítik őket a nagybetűs életre, a jövőbeli karrierre, fejlesztik elemző gondolkodásukat, kreativitásukat, kommunikációs készségüket és csapatmunkájukat. Az egyesület viszont nem tud mindent önerőből végrehajtani, ezért segítsen, hogy segíthessenek! Adományokat, felajánlásokat a https://asociatiasteasm.ro/doneaza-online/ oldalon fogadnak.