Nagykároly

Sikeres a Pasik a pácban Szatmár megyében

2019.01.06 - 16:32

Parádés szereposztással lépett színpadra pénteken Nagykárolyban, szombaton pedig Szatmárnémetiben a magyarországi Gergely Theater Társulat. A Pasik a pácban című vidám zenés darabot mutatták be, és nagy-nagy sikert arattak mindkét előadás alkalmával.

Igazi, önfeledt szórakozási lehetőséget teremtettek a helyzetkomikumra építő előadás során, melyet péntek este mutattak be a Nagykárolyi Városi Színházban. A nagyérdemű amellett, hogy háromszor is visszatapsolta az előadókat, a poénokat is rendre „vette”, együtt nevettek az amúgy valóban vicces jelenetekkel teli darab során.

A magyarországi színházi, illetve operett előadói világ felettébb neves előadóit hozta el a Gergely Róbert kétszeres EMeRTon-díjas magyar színész, énekes vezette társulat: Rátonyi Hajni (a neves színésznőt például az Abigél című sorozatban láthattuk, de számtalan alkalommal lépett fel színházi előadásokban, tévéműsorokban; az édesapja: Rátonyi Róbert), Heller Tamás érdemes művész (egyebek között a Mikroszkóp Színpadon láthattuk, de számos filmben is), Beleznay Endre (számos színházi szerepe mellett például a Szőke kóla című film főszereplője is), Csomor Csilla (őt is számos színházi szerepben lehetett látni, de persze a Barátok közt című sorozat alapján ismerhetünk rá), továbbá: Házi Anita és Némedi-Varga Tímea.

Gergely Róbert társulatvezető köszöntötte az előadás kezdetén a nézőket — Nagykárolyban 270 jegyet értékesítettek, azaz teljes telt ház fogadta őket. Elmondta, hogy Johnnie Mortimer és Brian Cooke műve nem klasszikus színházi vígjáték, hiszen eredetileg egy angliai tévésorozat számára születtek a jelenetek. (A fordítás: Csukás Márton és Csukás Barnabás érdeme; a rendező Gergely Róbert, a zeneszerző: Szolnoki Péter, dalszöveg: Duba Gábor, koreográfus: Halmi Zoltán.) A rendező-társulatvezető meg is jegyezte: tulajdonképpen sajnálja azokat a színészeket, akik az eredeti sorozatban szerepeltek, hiszen ahhoz stúdióban vették fel a jeleneteket, így például a „közönség nevetése” is alá játszott. Ezzel szemben — tette hozzá — a színházban is megállja a helyét a helyzetkomikumra építő darab, és itt a nevetés, a tetszésnyilvánítás valódi.

 

Szívesen vállalnak szerepet a cégek

 

Ugyan borsosnak is nevezhető összegbe került a jegy — 70 lejbe —, de így sem fedezte volna teljes egészében az előadás itteni színrevitelének a költségeit. Mint megtudtuk, Szatmárnémetiben már hagyománya van annak, hogy egy-egy nagyobb szabású előadás elhozatala érdekében összefognak a gazdasági élet szereplői és a közönség. Legalább tíz előadás jött létre ilyesféle együttműködés révén. A lényege mindennek, hogy az amúgy nagy érdeklődésre számot tartó produkció itteni előadását részben finanszírozzák, cserébe pedig magukról, az adott vállalkozás tevékenységéről is beszámolhatnak az előadás keretében. (Ennek jegyében például a Nagykárolyi Városi Színház aulájában számos cég molinóját lehetett megtekinteni, de a beharangozókban is rendre feltűnt, hogy az előadás létrejöttének főtámogatója a nagykárolyi Steiger Kft.) Most történt meg első alkalommal, hogy mindezt Nagykárolyra is kiterjesztették. Amennyiben lesz rá igény, természetesen lesz még hasonló — felelték a szervezők az érdeklődésünkre. Megtudtuk azt is, hogy a cégek egyre inkább szívesen veszik az ilyen jellegű megkereséseket, lassan kialakul ennek a kultúrája.

Bonbon a károlyi színház

 

Tökéletesnek nevezte érdeklődésünkre a közönséget Gergely Róbert, a vígjáték rendezője. Egyébként az előadás során a nézőtéren követte a fejleményeket, s nem egyszer a közönséggel együtt nevetett egy-egy poénon. „A közönség mindig rendben van. Ez nem is lehet kérdés. Nekünk, akik utazószínházat játszunk, és járjuk az országot, illetve az országhatáron kívülre is elmegyünk, nos, mi alig várjuk, hogy egy randevún részt vegyünk. És erre a 'randevúra' mindenki eljött ma, telt ház van. Ennél többet egy színház, egy társulat nem is szabad elvárjon. Az, amikor felgördül a függöny csodás érzés — most ugyan előbb húzták fel, de az sem baj, hiszen ez egy vígjáték, ebbe minden belefér. Ezt a darabot senki sem ismeri, hiszen ez egy vadonatúj darab. Ha például kiírják azt, hogy Rómeó és Júlia, vagy Csárdáskirálynő, akkor mindenki tudja, hogy miről fog szólni, a történetet tudják. Azt, hogy kiírjuk: Pasik a pácban, ez sokat mondó, sokat ígérő, de a nézők nem ismerhetik a sztorit. Annyira érzékeny itt is a közönség, hogy érezhetően kíváncsiak a darabra, a cselekményre. Azt látom, hogy percről percre, felvonásról felvonásra együtt gondolkodunk, együtt nevetgélünk — együtt lélegzik a darab a nézőkkel. A mi színházunk, azaz a Gergely Theater, amelynek én az élén állok olyan darabokat próbál megtalálni és bemutatni, amelyek újdonságok is, amelyek nem a 'lerágott csont' kategóriába tartoznak. Nem mi vagyunk azok, akik reprodukálják a már bejáratott, tuti darabokat, amelyeket egyébként sok-sok színház a műsorára tűz. A Pasik a pácban, vagy a Paprikáscsirke, avagy Stex és New York, a Pánik a fedélzeten, vagy a most 2019 márciusában bemutatandó Nő a tét nem abba a kategóriába tartozik, amit mindenki ismer. Mi ezt a munkát vállaljuk, és nagyon örülünk annak, ha a közönség erre fogékony.” — nyilatkozta Gergely Róbert.

Hozzátette: amennyiben újra hívják őket, boldogan jönnek. „Ez egy ‘bonbon’ színház, gyönyörű! Ha nekem lenne egy ilyen színházam, én lennék a legboldogabb színházvezető... Jó az akusztikája, jól van felszerelve, a közönség finom! Ennyi jó ízlésű emberrel találkozni, az mindig ünnep. És most, amikor már túl vagyunk az ünnepeken, a karácsonyon, a szilveszteren, folytatódik. Majdnem azt is mondhatnám, hogy mintha utószilveszter lenne, hiszen néhány nap választ el minket az évfordulótól. Örülök annak, hogy az első utunk egy ilyen erdélyi kis turnéval kezdődik.”

 

 

Megyeri Tamás Róbert