Belföld

Sharenting — mindent kiposztolunk

2019.02.27 - 16:04

Tízből három gyermek szerint a szülei posztoltak már az internetre róla információkat a jóváhagyása nélkül. A tanároknak a 17%-a tett már ilyet — derül ki az EU Kids Online vizsgálatából.

A Facebook és a hozzá hasonló közösségi oldalak hozzátartoznak az életünkhöz; megosztani örömeinket és bánatainkat mindennapi tevékenységgé vált. Sok gyermek még meg sem születik, máris megtekinthetjük a büszke szülők világhálóra posztolt ultrahangképén; nagyon sokan vannak, akik válogatás nélkül mindent kiposztolnak gyermekeikről, mert „amit nem posztolsz, az meg sem történt”.

Az angolban pedig már külön kifejezés is van arra a szokásra, amikor egy szülő a közösségi média felületein — például a Facebookon, YouTube-on — megosztja a gyermekeiről készült fotókat, videókat: a „sharenting”, ami a share (megosztani) és a parenting (nevelni, parent: szülő) szavakból képződött. Van egyébként még egy alakja, az oversharenting, ami azt hangsúlyozza, hogy a szülő túlzásba viszi a gyerekekről készült képek megosztását.

Azt, hogy mennyire elterjedt a sharenting, egy friss uniós kutatás Romániára vonatkozó része is bizonyítja. Mint kiderült, a kutatásban megkérdezett gyerekek közel harmada mondta, hogy szüleik, esetleg a barátaik úgy osztottak meg információt vagy képet róluk az interneten, hogy őket erről nem kérdezték meg. 23 százalékukat ez kimondottan frusztrálta, 21 százalékuk pedig arról számolt be, hogy szüleik posztjai később kellemetlen következményekkel jártak számukra. A gyerekek 17 százaléka ugyanakkor azt is elmondta, hogy a tanáraik is posztoltak már róluk információkat az interneten a megkérdezésük nélkül.

Bár a Facebook felhasználási feltételei között ott van, hogy senki nem oszthat meg olyan tartalmakat, amelyek mások jogait vagy bármilyen törvényt sértenének, mégis valószínűleg nehéz lenne minden egyes szülővel megértetni, hogy mostantól nem oszthatnak meg semmit gyermekeikről, mert ez sérti az ő jogaikat. Annyit azonban mindenki beláthat, hogy legyen szó akár a magunkról, akár másokról megosztott tartalmakról, nem árt fenntartani egy alapvető privát szférát, és kicsit óvatosnak lenni. Azt se feledjük, hogy a gyermekek magánéletének a tiszteletben tartására is ugyanolyan szabályok vonatkoznak, mint a felnőttekére, és ezért csak és kizárólag a szülő a felelős!

 

Bumbuluţ Krisztina