A vidéki szülők 38 százaléka kevesebb könyvet vásárol gyermekének, hogy spóroljon az élelmiszerre, ruházatra és egyéb alapvető szükségleti cikkekre. Tíz falusi iskolából hatban nincs könyvtár, míg tíz városi iskolából kettőben — derül ki a World Vision Románia szervezet közleményéből. A Gyermekjólét vidéken elnevezésű kutatása főbb adatai alapján a nyolc osztályt befejező vidéki diákok 56 százaléka pénzhiány miatt nem megy középiskolába, minden negyedik gyermeknek senki nem segít a házi feladat megoldásában, elkészítésében, minden negyedik gyermeknek nincsenek tanszerei, a gyerekek 17 százaléka naponta nyolc kilométernél többet gyalogol az iskolába, ugyanakkor a gyerekek 8 százaléka azért szokott hiányozni az iskolából, mert dolgozni megy.
Az Eurostat adatai szerint Románia az első helyen áll az EU-ban a szegénység és a társadalmi kirekesztés kockázatának kitett emberek arányát tekintve (35,8 százalék). A gyerekeknél még rosszabb a helyzet, az arány esetükben 41,5 százalék. Vidéken tombol a gyermekszegénység: minden tizedik gyermek éhesen fekszik le esténként.
Az egészségügyi szolgáltatásokhoz és gyógyszerekhez való hozzáférés sem egyszerűbb a falusi gyerekek számára: az 5 és 12 év közötti gyerekek 70 százaléka nem járt orvosi vizsgálaton tavaly. Ráadásul a vidéki családok 60 százalékának nincs elég pénze gyógyszerekre. A World Vision Románia adatai szerint a 18 év feletti lányok átlagosan naponta egy-két órával többet töltenek háztartási tevékenységgel, mint a fiúk. Egy 18 éves vidéki lány napi 3,4 órát dolgozik a háztartásban, míg egy vele azonos korú fiú 2,1 órát. A háztartásban eltöltött idő miatt a lányoknak kevesebb idejük van az érettségire való felkészülésre, az érettségi oklevél megszerzésére, mint a fiúknak.
A romániai falvakban egyébként a gyerekek nem érzik magukat biztonságban sem a családban, sem az iskolában. A World Vision Románia egy tavaly végzett felmérése szerint a szexuálisan bántalmazott gyermekek körülbelül 80 százaléka lány. Ugyanakkor minden harmadik szülő bevallotta, hogy kiabál a gyerekeivel, 11 százalékuk pedig azt is, hogy időnként megrázza gyermekét. Ugyanakkor a fiatalok 71 százaléka azt mondja, hogy az iskolájában is jelen van az erőszak.