A Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) szakemberei február végén és március elején is folytatták megszokott ellenőrző akcióikat: február 26. és március 4. között 137 ellenőrzést végeztek a megye állattartóinál, állatorvosainál, állatgyógyszertáraiban, húsfeldolgozóiban. A vizsgálatok nyomán büntetést róttak ki, 3600 lej értékben egy csögi, valamint egy lázári állattartóra. Előbbi azért kapott büntetést, mert bár figyelmeztették, nem különítette el a betegséggyanús állatait, míg az utóbbi magántenyésztőt azért bírságolták meg, mert a telepére újonnan behozott állatokat nem jelentette be.
A dr. Nicolae Dumuţa vezette intézmény arról is tájékoztatott, hogy fennáll a sertéspestis gyanúja három újabb magántenyésztőnél Szilágypérben, Kálmándon és Szamosdobon. A telepekről begyűjtött mintákat egy akkreditált laboratóriumba küldték kivizsgálásra, jelenleg még várják az eredményeket. Az előző hetekben végzett laboratóriumi vizsgálatok eredményei ugyanakkor Nagykárolyban, Apában, Mezőpetriben és Szilágypérben is két-két magángazdaságban igazolták a sertéspestist, továbbá egy-egy tasnádi, börvelyi, piskolti, reszegei, domahidai, dabolci, illetve peleszarvadi gazdaságban is azonosítottak sertéspestissel fertőzött egyedet.
Az elmúlt időszakban 25 vadászterületen 258 elhullott vaddisznóra találtak, és az elvégzett vizsgálatok 201 egyednél mutatták ki a sertéspestist, 57 esetben negatív lett a teszt. A megye 49 vadászterületén elejtett 2704 vaddisznó közül 161 laboratóriumi tesztje volt pozitív.
Madárinfluenzára figyelmeztetnek
A Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság azt is kiemeli, hogy bár Szatmár megyéből nem jelentettek madárinfluenza-fertőzést, az Európai Unió egyre több országában jelen van a H5N8 vírus. Romániában legutóbb Temes megyéből jelentettek fertőzött egyedeket egy magángazdaságból. A szatmári hatóság arra kér minden szárnyast nevelő gazdát, illetve vállalkozást, hogy szigorítsák gazdaságaik biztonsági intézkedéseit, hogy elkerüljék az esetleges megfertőződést szárnyasaik körében. Ismételten felhívják tehát minden állattartó figyelmét a zárt tartás és a járványvédelmi intézkedések betartásának fontosságára.
A H5N8 vírustörzs először 2014 elején, Ázsiában okozott járványt a baromfiállományokban, majd 2014 novemberében megjelent Európában is. Magyarországon utoljára 2020 első felében kellett megküzdeni a betegséggel. Fontos kiemelni, hogy a most is kimutatott H5N8 altípus kapcsán eddig még nem fordult elő emberi megbetegedés Európában, a baromfitermékek továbbra is biztonsággal fogyaszthatók.
Bumbuluţ Krisztina
Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt