Szatmárnémeti

Sepsiszentgyörgyön vendégszerepel a szatmári társulat

Fotók: Harag György Társulat
2025.05.14 - 15:39
Május 14-én és 15-én Sepsiszentgyörgyön, a Tamási Áron Színházban vendégszerepel a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának Amphitryon-előadása.

A Heinrich von Kleist darabja alapján színpadra vitt előadás rendezője Bocsárdi László, négyszeres UNITER- és Jászai-díjas színházi alkotó.

A történet főhőse Amphitryon, a nagy hadvezér, aki hosszú háborúzás után diadalmasan tér haza. Felesége, Alkméné, nem ugrik örömmel a karjaiba, hisz szerinte alig van pár órája, hogy a szerelem gyönyörein osztoztak együtt. Egyikük sem tudja, hogy az istenek gonosz játékának vannak kiszolgáltatva, ugyanis Zeusz, az istenek istene, a férj képét öltötte magára, hogy Alkménével töltse az éjszakát. A darab szereplői gyötrődve keresik a kiutat az emberi értelemnek ellentmondó labirintusból egy olyan bizonytalan és kiismerhetetlen világban, ami a mai nézőnek sem ismeretlen. Harcolnak a tisztánlátás jogáért, és mindig alulmaradnak. 

dsc-6925.JPG

Köllő Kata színházkritikus így írt az előadásról a kultúra.hu művészeti portálon: „Kleist darabjának egyik központi kérdése valóban az identitás, illetve annak elvesztése, felsorakoztatva a jelenség többféle árnyalatát. Ki vagyok én? Kicsoda a másik? Hasonmás, vagy csak a másik énem? Egy ember és egy isten, vagy csak a bennünk élő isten kivetülése? De a ki vagy te és ki vagyok én kérdésén túl szól ez a darab hűségről és megcsalásról is, arról, hogy milyennek látjuk a másikat, a szerelmünket. Pontosabban: milyennek akarjuk látni, és mit teszünk, ha kiderül, hogy a valóság nem egyezik az elvárásunkkal. És szól a fentről és a lentről, istenekről és a nekik – általában a hatalomnak – kiszolgáltatott emberekről, előbbieknek az utóbbiakkal szembeni gonosz(kodó) játékairól. (…) A szigorúan kordában tartott komikum mellett Bocsárdi Kleist-olvasatában felsejlik a főszereplők – Amphitryon és Alkméné – egyéni tragédiája is. A rendezői koncepció leginkább rájuk irányítja a néző figyelmét, az ő meghurcoltatásukra. Nagy Csongor Zsolt remekül építi fel Amphitryon karakterét. Nem a dicsőségesen hazatérő thébai hadvezér-szuperhőst látjuk, aki csak azért dühöng és forral bosszút, mert elveszítette férji előjogát, inkább a hadvezér emberi(bb) arcát mutatja meg, a szerelmes férfiét, aki lépésről lépésre próbálja összerakni, hogy mi is történik velük, miközben majdhogynem eljut az önfeladásig.” 

dsc-6827.JPG

Az előadás szereplői: Rappert-Vencz Gábor, Orbán Zsolt, Nagy Csongor Zsolt, Diószegi Attila, Sosovicza Anna, Budizsa Evelyn, Nagy Orbán, Varga Sándor, Bodea-Gál Tibor, Bezsán Noémi, Alexa István, Bóné Szabolcs, Budai József és Fleisz Patrik.

A produkció díszlettervezője Bartha József, jelmeztervezője Irina Moscu volt. Dramaturgkén Dálnoky Réka gondozta a szöveget, koreográfusként Bezsán Noémi segítette a színészek munkáját. A látványvilág Bányai Tamás világítástervező munkája nyomán érte el végső alakját, az előadás zeneszerzője Bakk-Dávid László volt. 

dsc-6610.JPG

Hírszerkesztő
 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

„Az ember halandó, de nem ez a legnagyobb baj.”

„A Mester és Margarita felhívás keringőre. Egy teszt arra vonatkozólag, hogy mennyire vagyunk önmagunk egy regény olvasása vagy írása, egy előadás nézése vagy megalkotása vagy akár az életünk felfedezése közben.”
Szatmárnémeti

Csillagvizsgálóvá változtatták az Északi Színházat

Bemutatkoznak a FIT Kaland szatmári győztesei — a negyedikes lányok az első helyért szatmárnémeti Északi Színház épületét tették multifunkcionálissá és energiahatékonnyá.
Szatmárnémeti

Folyamatos teltház a Szatmárnémetiben otthonra találó IFESZT-en

Tizenegy napon keresztül újra Szatmárnémeti volt a romániai kisebbségi színjátszás központja: a 11. Interetnikai Színházi Fesztiválon 24 társulat 26 produkcióját láthatta a nagy számú, közel ötezer fő