Hiába a 2012-es áron kapható benzin, nem lesz érezhetően olcsóbb semmi a boltokban. Üzemanyagár-emeléskor a kereskedők sietnek drágítani, most senki nem siet árat csökkenteni.
Két évvel ezelőtti szinten vannak az üzemanyagárak Romániában, ennek ellenére nem fognak arról cikkezni az újságok év elején, hogy az olcsóbb szállítás miatt mindennek lemegy az ára. Villámfelmérésünkből az is kiderült, hogy olcsó csúsztatás volt a kereskedelmi áruházláncok és egyes pékségek, mészárszékek részéről a gázolaj-drágulás miatt megdrágult fuvarozásra fogott áremelés. Olyan keveset számít az árban a szállítási költség, hogy egy hirtelen megduplázódó üzemanyagárat is alig-alig kellene megéreznie a vásárlóknak.
Olcsó kifogás
Legfőképpen az alapanyagok árai dominálnak a pékségek és a húsfeldolgozók árképzésében, mondta el lapunknak az egyik legnagyobb hentesáru-előállító és -forgalmazó cég tulajdonosa, és ugyanezt mondta az egyik Szatmár megyei pékség vezetője is. A pultokra kerülő áruk árának három és hét százalék közötti hányadát teszi ki a szállítási költség, ami sajnos nem csak azt jelenti, hogy olcsó kifogás volt a szállítási költségek emelkedésével indokolni a drágításokat, de azt is, hogy nem lesznek számottevő árcsökkentések amiatt, hogy 2012-es áron adják az üzemanyagot a kutaknál. Sem a hentesnél, sem a péknél nem várható áremelés év elején sem, mint ahogy az utóbbi évek elején eddig is megszokott volt, egyedül a bevásárlóközpontok árképzésében várható szállítási költségekre való hivatkozás akkor, ha drágítanának.
Külföldi tankolás
Idén júliusban volt a legdrágább a román kutaknál a gázolaj, akkor 6,3 lejért adták literjét, most év végére ennek ára nagyjából ötven banival csökkent, december közepén 5,8 lej körüli volt egy liter gázolaj ára. A literenkénti féllejes árcsökkenés ellenére sem ígérnek tarifacsökkentést a szatmári fuvarozócégek. Két cég vezetője sem tartja az olcsóbb árképzés bevezetését valószínűnek, pedig az ágazatban nagy a konkurencia, állítólag árat emelni nem igazán lehet, csökkenteni pedig csak három hónapig állandóan fennálló olcsóbb gázolajár után számít bevett szokásnak. Az idén májusban bevezetett, a gázolajra kivetett hét eurocentes járulék miatt az olcsóbb motorina ellenére sincs nagyobb forgalma a romániai kutaknak, az árak ugyanis ugyanolyan arányban csökkentek Európa más országaiban is, úgyhogy továbbra is a többletjárulék elkerülése a jellemző a szatmári fuvarozókra is: szívesebben tankolnak még mindig külföldön.
Princz Csaba