Belföld

Semmi nem biztos az iskolában

2022.03.10 - 11:30
Véget ért a vészhelyzet Romániában, erről szólt minden az elmúlt napokban, ám még tegnap késő délutánig sem láttak napvilágot konkrétumok arról, hogy akkor az iskolákban, óvodákban kell-e továbbra is viselni az egészségügyi maszkokat, hogy a nyáltesztek elvégzése marad-e a megszokott módon, vagy ennek sincs már túl sok értelme az adott kontextusban.

Ami a tanügyminisztérium tájékoztatásából kiderül, az az, hogy Sorin Cîmpeanu átiratban tájékoztatta a megyei tanfelügyelőségeket, hogy március 9-étől nem érvényes az oktatási és egészségügyi miniszter közös rendelete, amely szerint a koronavírusos megbetegedések száma vagy a kórházak Covid-osztályainak a telítettsége a mérvadó az oktatási forma megszabásakor. Azok az osztályok vagy csoportok, amelyek a veszélyhelyzet megszűntekor online folytatják tevékenységüket, ebben a rendszerben maradnak a digitális tanrendre való áttérést elrendelő határozatban megszabott időszak lejártáig — magyarázta a miniszter. Ugyanez érvényes a veszélyhelyzet megszűntekor karanténban vagy lakhelyi elkülönítésben levő óvodásokra, iskolásokra és tanügyi alkalmazottakra is. A krónikus betegségben szenvedő tanulók esetében az egészségügyi és oktatási minisztérium további intézkedéseket fog hozni, hogy járványügyi szempontból biztonságban tanulhassanak — közölte még a miniszter. Ezen nyilatkozatból sokan azt a következtetést vonták le, hogy akkor nem kell maszkot viselni, nem kell nyáltesztet elvégezni.

De úgy tűnik, ez még nem teljesen tisztázott kérdés, hiszen az egészségügyi miniszter, Alexandru Rafila azt nyilatkozta, hogy a koronavírus terjedésének megfékezése érdekében a járványügyi korlátozások kedd éjféli feloldása után is ajánlott a maszk viselése az oktatási intézményekben a pedagógusoknak, a gyerekeknek és az egyetemi hallgatóknak is. Ezenkívül továbbra is ajánlatos szerinte az alapos kézmosás, a különböző fertőtlenítőszerek használata. S amíg a tanügyminiszter úgy véli, adott helyzetben fölösleges a noninvazív gyorstesztek elvégzése az oktatási intézményekben, addig Rafila továbbra is indokoltnak látja ezek elvégzését. S hogy ebben a helyzetben konkrétan mi a teendő, arra egyelőre még a tanfelügyelőségek képviselői sem tudtak választ adni, tehát valószínűleg mindenki a saját belátása szerint jár el, míg hivatalosan nem kapnak konkrét útmutatást. S bár megszűnt a vészhelyzet, és egyre kevesebb a koronavírus-fertőzés, nem árt a továbbiakban is betartani az alapvető higiéniai szabályokat, saját magunk és családtagjaink egészségének megóvása érdekében. S.B.