Szatmárnémeti

Sejtbiológiai kongresszus

2012.06.14 - 19:29

A szakmai konferencia négy napja alatt a kutatók 50 előadást tartanak és 106 szakdolgozatot ismertetnek, azzal a céllal, hogy megosszák egymással tapasztalataikat.

A Romániai Sejtbiológiai Egyesület, a Vasile Goldiş Egyetem és a Debreceni Egyetem közös szervezésében zajlik június 13. és 17. között a IV. Nemzetközi Sejtbiológiai Kongresszus, melynek keretében a Romániai Sejtbiológiai Egyesület fennállásának 30. évfordulóját is ünneplik. Június 14-én Szatmárnémetiben a Dinu Lipatti Filharmónia épülete adott otthont a rangos szakmai találkozónak, melynek szünetében dr. Aurel Ardelean professzor, a Vasile Goldiş Egyetem rektora kihangsúlyozta, a szatmári kongresszus a hazai kutatók számára az egyik legfontosabb országos és nemzetközi találkozási lehetőség. Csütörtökön a mikro- és sejtbiológia szakterületen szerzett kutatási eredményeket mutatták be a szakemberek, akik a cukorbetegség és a daganatos megbetegedések gyógyítására is felfedeztek gyógymódokat, ám ezek gyakorlati használata még várat magára, jelenleg a kísérleti és tesztelési folyamat zajlik. Dr. Aurel Ardelean kihangsúlyozta, a cukorbetegség a lakosság 15 százalékát érinti, a betegség kialakulásának megfejtése a megfelelő gyógymód megtalálásához vezet. „Hazánkban és az egész világon sok szakember kutatja a daganatos betegségek gyógymódját, és én hiszem, hogy legkésőbb öt éven belül a szakma feltalálja a gyógyírt erre a betegségre” — fogalmazott a rektor, aki arra is rávilágított, hogy a betegségek a sejtekben alakulnak ki, nem a test különböző szerveiben, ezért is fontos a sejtbiológusok munkája.

Maya Simionescu, a Romániai Sejtbiológiai Egyesület elnöke kihangsúlyozta, a sejtek kutatása segíthet több betegség kialakulásának megfejtésében, és bár lassan, de hatékony gyógymódokat fedeznek fel, mellyel sok beteg életét menthetik meg. A négynapos tanácskozás során június 15-én Debrecenbe tesznek látogatást a konferencia résztvevői, ahol a Debreceni Egyetem korszerű kutatólaboratóriumát tekintik meg, és a kutatók eredményeit is megismerhetik. Szombaton a Debreceni Egyetem rektora, dr. Fábián István professzort kitüntetik a Doctor Honoris Causa akadémiai elismeréssel, majd az Általános mikrobiológia és sejtbiológiai szótár könyvbemutatójára kerül sor.

Sógor Beáta