Szatmárnémeti

Segítség a szülőknek, gyerekeknek, tinédzsereknek

Kreatív workshopokkal segítenének a 10–13 éves gyerekeknek az életre való felkészülésben (Fotó: fundatiahanslindner.ro)
2022.05.05 - 12:30
A Hans Lindner Alapítvány újabb foglalkozásokat indít vagy épp indít újra annak érdekében, hogy a lakosok — szülők, gyermekek és tinédzserek — segítségére legyen. A jelentkezési határidő május 6-a.

Pszichológiai támogató csoport krónikus betegségben szenvedő gyermeket nevelő szülők számára — a Hans Lindner Alapítvány folytatja a találkozósorozatot a krónikus betegségben szenvedő gyermekeket nevelő szülők pszichológiai támogató csoportjaiban, sőt mi több, egy új munkacsoport megnyitójára invitálja a szülőket.
A szülők érzelmi támogató csoportjainak nagy előnye, hogy a kapcsolatokon keresztül gyógyulást biztosítanak. A csoportos munka csökkenti a magány érzetét, biztonságot és támogatást nyújt a kívánt változás előidézéséhez vagy az érzett szenvedések enyhítéséhez. A csoport idővel azzá a helyé válik a résztvevők számára, ahol új kapcsolat- és nehézségkezelési készségeket tanulhatnak meg egymástól. A találkozókra havonta egyszer kerül majd sor, egy találkozó pedig 120 percig tart. A szülők számára teljesen ingyenes a részvétel, a szervezési költségeket a Hans Lindner Alapítvány fedezi. Jelentkezni május 6-ig lehet a [email protected] e-mail-címen a vezeték- és keresztnevet, illetve egy elérhetőséget (telefonszámot) tartalmazó üzenettel. Kérdésekkel fordulhatnak Ionescu Cristina (pszichológus) kapcsolattartó személyhez: 0740.427.258. A csoportban a helyek száma korlátozott.

Életkészség-fejlesztési workshop

Mit jelent egy ilyen műhely? Olyan interaktív tevékenységet jelent, amely tapasztalati alkalmazási módszerek sorozatát alkalmazza, és amelynek szerepe van a személyiségépítésben és az interperszonális kapcsolatokban történő kommunikáció fejlesztésében. Mik azok az életkészségek? Ezek mindazok a magatartásformák és attitűdök, amelyekre szükségünk van a sikeres élethez, amelyeket nem találunk meg a könyvekben, de főleg tapasztalat útján tanuljuk meg: kreatív gondolkodás, alkalmazkodóképesség, csapatszellem, kritikus gondolkodás, kíváncsiság, empátia, etika, rugalmasság, döntéshozatal, integritás, saját érzelmek kezelése és kifejezése, konfliktusok és kudarcok kezelése. Miért fontosak a szociális készségek? A személy jobb pszichoszociális alkalmazkodása érdekében, elkerülve ezzel az elszigeteltséget, a szeretet hiányát és az esetleges kapcsolódó érzelmi zavarokat. A workshop céljai közé tartozik a résztvevők kapcsolati autonómiájának fejlesztése és konstruktív interperszonális kapcsolatok kialakítása; kommunikációs és kapcsolati készségek kialakítása a másokkal való megfelelő verbális és nonverbális kapcsolattartás révén; érzések, érzelmek, vágyak, szükségletek, frusztrációk és gátlások kifejezése a felgyülemlett feszültségek kreatív oldásával; az iskolai környezethez való alkalmazkodási stressz produktív kezelése és a másokkal kapcsolatos énkép egészséges fejlesztése; a spontaneitás és az olyan kognitív képességek fejlesztése, mint a figyelem, a nyelvezet, a gondolkodás, a memória és a kreativitás. A programsorozat 10 alkalomból áll, egy-egy találkozó pedig 90 percig tart. A hozzájárulás 45 lej alkalmanként, a helyfoglalás biztosítása érdekében pedig három alkalmat kell előre kifizetni. Emellett a célok eléréséhez legalább 80%-os jelenlétre van szükség. Jelentkezni május 6-ig lehet a [email protected] e-mail-címen a vezeték- és keresztnevet, illetve egy elérhetőséget (telefonszámot) tartalmazó üzenettel. Kérdésekkel fordulhatnak Ionescu Cristina (pszichológus) kapcsolattartó személyhez: 0740.427.258. A csoportban a helyek száma korlátozott.

14–17 éves tinédzsereket támogató foglalkozás

A tinédzserkor nemcsak a gyerekek, de a szülők számára is megterhelő. A gyerekek ilyenkor azt érzik, hogy senki nem érti meg őket, nem tudnak senkivel kommunikálni, és az egész világ összeesküdött ellenük. Ebben a korban a kommunikáció a tinédzser és a szülő, tanár vagy akármilyen felnőtt között egyre nehézkesebbé válik, hisz a gyermek gyakran azt érzi, hogy úgysem érthetik meg, nem tudnak a kérdéseire, kételyeire választ adni. Ezen igények kielégítésére a Hans Lindner Alapítvány a Ionescu Cristina Individuális Pszichológiai Kabinettel együttműködve egy olyan programot hozott létre serdülők számára támogató csoport formájában, ahol minden résztvevő szabad beszélgetések formájában vagy interaktív módon fejezheti ki véleményét, kíváncsiságát, aggodalmát hasonló tapasztalatokkal rendelkező fiatalokkal. A találkozókon nonformális munkamódszereket alkalmaznak a résztvevők igényeire összpontosítva, hasznos tanulási és fejlődési légkört teremtve a résztvevők számára. A teljes program 10 találkozóból fog állni, mindegyik időtartama 90 perc, illetve minden alkalomra más-más témakörrel készülnek a szervezők. A 10 alkalom után a tinédzsereknek lehetőségük nyílik olyan ismeretek és készségek elsajátítására, amelyek megkönnyítik és szebbé teszik ezeket az — esetlegesen rettenetesnek tűnő — éveket. Jelentkezni május 6-ig lehet a [email protected] e-mail-címen a vezeték- és keresztnevet, illetve egy elérhetőséget (telefonszámot) tartalmazó üzenettel. Kérdésekkel fordulhatnak Ionescu Cristina (pszichológus) kapcsolattartó személyhez: 0740.427.258. A csoportban a helyek száma korlátozott.

Szilágyi Kinga