Vincze Loránt romániai európai parlamenti képviselő szerint még ilyen rövid idővel egy ilyen fontos döntés meghozatal előtt sem lehet biztosat mondani arról, hogyan fognak szavazni december nyolcadikán az EU Bel- és Igazságügyi Tanácsának tagjai Románia, Bulgária és Horvátország schengeni csatlakozásáról.
Akadékoskodók
Hollandia után most már Svédország és Ausztria is akadékoskodik, a svédek és hollandok méltatlankodásának hátterében politikai okok állnak, gyenge többségűek a kormányok. Ausztria pedig olyan okokra hivatkozik, amelyeknek nincs köze a három ország csatlakozásához. Svédországban a parlamenti koalíción belül szétszórtak az erőviszonyok, ezek remélt áthelyezésének érdekében használják ki a schengeni bővítés körüli helyzetet.
Ausztria a schengeni övezet működését kritizálja, a migrációs nyomás erősödését, és azt mondja, hogy az aspiránsok nincsenek felkészülve az új külső határok védelmére — miközben az Európa Bizottság múlt héten megerősítette a műszaki felkészültséget és „ajánlja mindhárom ország csatlakozási kérelmének elfogadását”. Vincze szerint a gyenge érvelés mellett amiatt is érthetetlen az osztrák álláspont, mert Ausztria nyerne azzal, ha saját szuverén területétől egy – egy országnyi területtel távolabbra tolódna ki a schengeni övezet külső határa.
Másodrangúak vagyunk?
A képviselő szerint a december nyolcadikai elutasító hozzáállás méltánytalan lenne Románia lakóival szemben, mert az ország műszakilag, politikailag és emberileg is fel van készülve Schengenre. Ha ismét elodázzák a csatlakozást, figyelmeztet Vincze, az EU gyakorlatilag azt fogja kimondani, hogy az uniónak vannak másodrangú tagállamai és másodrangú lakói. Ugyanakkor: Romániát 11 éve tartják a schengeni „előszobában”, ha most sem kerül be, az országban teret fognak nyerni a szélsőjobboldali erők, fel fognak erősödni az EU-ellenes hangok.
Princz Csaba