Mi újság?

Schengen: méltánytalan lenne a „nem”!

Káros következményei lehet az EU-ra nézve, ha elmarad az idei schengeni bővítés. (Fotó: Shutterstock)
2022.11.22 - 18:15
Alig két hét múlva újra napirendre lesz tűzve a szavazás Románia schengeni csatlakozásáról. Vincze Lorántot az RMDSZ európai parlamenti képviselőjét kérdeztük ennek várható kimeneteléről, a várt csatlakozást övező politikai helyzetről.

Vincze Loránt romániai európai parlamenti képviselő szerint még ilyen rövid idővel egy ilyen fontos döntés meghozatal előtt sem lehet biztosat mondani arról, hogyan fognak szavazni december nyolcadikán az EU Bel- és Igazságügyi Tanácsának tagjai Románia, Bulgária és Horvátország schengeni csatlakozásáról.

Akadékoskodók

Hollandia után most már Svédország és Ausztria is akadékoskodik, a svédek és hollandok méltatlankodásának hátterében politikai okok állnak, gyenge többségűek a kormányok. Ausztria pedig olyan okokra hivatkozik, amelyeknek nincs köze a három ország csatlakozásához. Svédországban a parlamenti koalíción belül szétszórtak az erőviszonyok, ezek remélt áthelyezésének  érdekében használják ki a schengeni bővítés körüli helyzetet.

hirek/2022/november/vincze-lorant-ep.jpg
Vincze Loránt, Európa parlamenti képviselő


Ajánlja a csatlakozást

Ausztria a schengeni övezet működését kritizálja, a migrációs nyomás erősödését, és azt mondja, hogy az aspiránsok nincsenek felkészülve az új külső határok védelmére — miközben az Európa Bizottság múlt héten megerősítette a műszaki felkészültséget és „ajánlja mindhárom ország csatlakozási kérelmének elfogadását”. Vincze szerint a gyenge érvelés mellett amiatt is érthetetlen az osztrák álláspont, mert Ausztria nyerne azzal, ha saját szuverén területétől egy – egy országnyi területtel távolabbra tolódna ki a schengeni övezet külső határa.

Másodrangúak vagyunk?

A képviselő szerint a december nyolcadikai elutasító hozzáállás méltánytalan lenne Románia lakóival szemben, mert az ország műszakilag, politikailag és emberileg is fel van készülve Schengenre. Ha ismét elodázzák a csatlakozást, figyelmeztet Vincze, az EU gyakorlatilag azt fogja kimondani, hogy az uniónak vannak másodrangú tagállamai és másodrangú lakói. Ugyanakkor: Romániát 11 éve tartják a schengeni „előszobában”, ha most sem kerül be, az országban teret fognak nyerni a szélsőjobboldali erők, fel fognak erősödni az EU-ellenes hangok.

Princz Csaba

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Schengent kapunk húsvétra?

Nagyot mondott Ciolacu
Belföld

Ez egy jele a schengeni csatlakozásnak?

Románia és Bulgária is bizonyított, de a labda még mindig Ausztria térfelén pattog, hiszen nem szüntette meg a teljes jogú tagsággal kapcsolatos vétóját. Ráadásul az osztrákok vasárnap választanak.
Belföld

Kelemen: Nagyon barátságos beszélgetés zajlott Orbán és Ciolacu között

„Nagyon barátságosnak” nevezte a Marcel Ciolacu és Orbán Viktor közötti pénteki beszélgetést Kelemen Hunor.