Az állásfoglalás azon a petíción alapul, amelyet Răzvan Nicolescu volt miniszter nyújtott be az EP-hez. Tervezetét idén március 22-én vitatta meg a petíciós bizottság (PETI).
Jogvédelem kell
Victor Negrescu szociáldemokrata EP-képviselő kedden román újságíróknak elmondta, hogy a határozat szerint Ausztria vétója megsértette az európai alapjogokat és diszkriminációt okozott. A politikus elmagyarázta: az állásfoglalás felszólítja az Európai Parlamentet és az Európai Bizottságot, hogy minden rendelkezésre álló eszközt használjon fel a román állampolgárok jogainak védelmére.
Nem egy ország vétózott
Negrescu elmondta, hogy Ausztria vétójának politikai jellege volt. „Nem egy egész ország, hanem egy jobboldali kormány akadályozta meg Románia schengeni csatlakozását” – jegyezte meg. Hozzátette, hogy Románia továbbra is megpróbálja megszerezni valamennyi tagállam támogatását a csatlakozáshoz. Emlékeztetett arra, hogy Nicolae Ciolacu kormányfő nemrégiben egyeztett Olaf Scholz német kancellárral, aki kész tárgyalni erről az osztrák hivatali kollégájával. Emlékeztetett arra is, hogy az EU Tanácsának soros spanyol elnöksége prioritásának tekinti Románia csatlakozását.
A Románia számára kedvező szerdai, július 12-i szavazáson az állásfoglalást 526 támogató és 57 ellenszavazattal fogadták el, 42 képviselő tartózkodott. Az állásfoglalásban szerepel az a kérés is, hogy még ebben az évben tartsanak újabb szavazást Románia felvételéről a belső határellenőrzések nélküli térségbe, szigorúan a csatlakozás kritériumainak figyelembevételével.
Ugyanakkor az állásfoglalásban benne van az is, hogy a két ország kárpótlásra jogosult, amiért a feltételek teljesítése ellenére 2011 óta nem nyert felvételt a schengeni térségbe.
Agerpres