A téli időszak igazi gasztronómiai slágere a savanyú káposzta, amely nemcsak finom, hanem rendkívül egészséges fogás is. Érdemes tehát minél gyakrabban az asztalunkra tenni ezt a finomságot.
A káposzta egyik legelőnyösebb tulajdonsága az emberi fogyasztás szempontjából, hogy igen magas a C-vitamin-tartalma. Bár a savanyítás során ez csökken, még így is jelentős mennyiségű aszkorbinsav marad mind a levelekben, mind a zöldség levében. Mivel a C-vitamint szervezetünk nem képes sem előállítani, sem tárolni, a napi szintű bevitel elengedhetetlen. E vitamin nélkül testünk számos funkciója, így például az immunrendszerünk sem tudna működni. Ezen felül a savanyú káposzta gazdag forrása a K-, B1- és E-vitaminnak, valamint az ásványi anyagok közül a kalciumnak, a vasnak, a fluornak, a cinknek, a réznek, a káliumnak és a folsavnak. A savanyítási eljárás során megszaporodnak a fejekben azok a savtermelő baktériumok is, amelyek hozzájárulnak az egészséges bélflóra kialakulásához.
Diétás falatok
Mindeközben a káposzta energiatartalma igen alacsony, 100 grammonként alig 20 kilokalóriát tartalmaz, így fogyókúrázók számára is kiváló választás. A levelek magas rosttartalma pedig hatékonyan támogatja az emésztést, hiszen emészthetetlen anyagként a rostok segítenek kipucolni a salakanyagot a belekből. Ráadásul a káposztafélék fogyasztásakor felszabaduló glukózinolát semlegesíti a húsok sütése során keletkező rákkeltő vegyületeket. A savanyú káposzta számos formában kerülhet a tányérra, ennek megfelelően készülhet belőle friss saláta, köret, főétel, savanyúság, de még sütemény is. A legfontosabb persze, hogy lehetőség szerint ne főzzük túl, hiszen ezáltal megőrizhetjük az értékes C-vitamin-tartalmát