A Kunszőlős határában mintegy ötven kék színű katonai sátor felépítése arra az esetre készült, ha a bevándorlók Románia felé kerülnék meg a kerítéssel védett magyar-szerb határt.
A Romániába érkező migránsoknak a Temes megyei Kunszőlős (Lunga) határában épült sátortábor, és a délebbre lévő Temesmóránál is készül, ahol a Temesvárt Belgráddal összekötő E70-es európai út átlépi a román-szerb államhatárt — közölte vasárnap a Digi 24 hírtelevízió, illetve a belügyi tárca. A Nagykomlós (Comlosu Mare) községhez tartozó Kunszőlős a román-szerb államhatár szomszédságában fekszik, mintegy húsz kilométerre a magyar-román-szerb hármashatártól. A hírtelevízió által bemutatott képsorokon mintegy ötven kék színű katonai sátor látható, amelyeket a csendőrség és a határrendészet egységei őriznek. A hírtelevízió kommentárja szerint a sátortábor felépítésével a román hatóságok arra az esetre készülnek, ha a bevándorlók Románia felé próbálnák megkerülni a kerítéssel védett magyar-szerb határt. A televízió tudósítója megállapította, hogy Románia megerősítette határai védelmét a térségben.
A televízió helyi lakosoktól arról értesült, hogy a román határőrség az elmúlt napokban több határsértőt is elfogott, akik között menekültek is vannak. Valamennyiüket visszaküldték Szerbiába.
Csak gyakorlatoznak
A román belügyminisztérium szombaton azt közölte, hogy Temes megyében egy gyakorlat keretében ellenőrzik a román hatóságok műveleti válaszadási képességét, tekintettel a szomszédos országokban tapasztalt bevándorlási hullámra.
A román belügyminisztérium vasárnap elemezte a térség biztonságpolitikai helyzetét, és a szombaton kezdődött gyakorlat eredményeit. A tárca vasárnapi közleménye szerint a Temes megyei Alsósztamora (Stamora) és Temesmóra (Moravita) térségében még egy sátortábor épül. A hármashatártól mintegy száz kilométerre délkeletre fekvő Temesmóránál lépi át a román-szerb államhatárt a Temesvárt Belgráddal összekötő E70-es európai út.
A minisztérium közlése szerint a táborokban ellenőrzik a külföldiek átvizsgálásának, regisztrálásának, azonosításának, ujjlenyomatvételnek és egyéb sajátos eljárásoknak a képességét. Ezzel párhuzamosan a határőrség, a csendőrség és a rendőrség, valamint a bevándorlásügyi állami szervek képviselői más sajátos feladatokat is végeznek, hogy átfogó választ adhassanak a jelenlegi kihívásokra.
„Ha Romániára nem is nehezedik jelenleg migrációs nyomás, ezekre a műveletekre szükség van, hogy ellenőrizzük a reakcióképességünket a térségben” — idézte a közlemény a miniszterelnök-helyettesi tisztséget is betöltő Gabriel Oprea belügyminisztert.
A Digi 24 hírtelevízió által megszólaltatott Miroslav Tascu Stavre, a nemzetközi kapcsolatok szakértője nem tartotta szerencsésnek, hogy folytatódnak a diplomáciai pengeváltások Románia és Magyarország között. Hozzátette, ha Romániába is eljutnak a Nyugat-Európába tartó bevándorlók, ők csak Magyarországon át távozhatnak az országból. Ehhez pedig a román és a magyar hatóságok közötti együttműködésre lenne szükség.