Vidék

Sárközújlak, a fejlődésre váró város

2013.04.17 - 08:52

Sárközújlak már rég megkapta a városi rangot, de még sokat kell fejlődnie ahhoz, hogy valóban város lehessen. A fejlődéshez nagy beruházásokat kellene végezni, amihez pedig sok pénzre lenne szükség, ám az anyagi források felfedezése még várat magára.

 

Piricsi Arthur polgármesterrel járjuk Sárközújlak utcáit, közben folyamatosan cseng a telefonja, néha megyei intézményektől, néha kollégái a polgármesteri hivatalból keresik, de az is előfordul, hogy a lakosság részéről érkező kérdésekre kell válaszolnia. A polgármester és kollégái hétvégeken lakossági fórumokat szerveznek minden körzetben, hogy bárki elmondhassa panaszát, észrevételét, kérdéseket tehessen fel. És ami igen lényeges: ez alkalom arra is, hogy maguk a lakosok mondják el, mennyire elégedettek az önkormányzat munkájával.

 

Költségvetés

A polgármesteri hivatalba érve többen várják már a polgármestert, hogy személyesen beszélhessék meg vele a problémáikat.

— Túl sok a teendő, és kevés a finanszírozási lehetőség — jegyezte meg Piricsi. — Az elmúlt évben a helyi adókat és illetékeket hetven százalékban sikerült begyűjteni (jobb az arány, mint a korábbi években). A lakosságnál is vannak hátralékok, a cégektől viszont ötszázezer lejt kellene begyűjteni, ami nem egyszerű, éppen ezért a polgármesteri hivatal megbízott egy végrehajtó céget, hogy járjon közbe a kintlevőségek behajtására. Az idei költségvetés sem fényes, százhatvanezer lejt kaptunk a Szatmár Megyei Tanácstól, de ebből százhuszonnégyezer lej automatikusan átmegy a gyermekotthonokban nevelt gyerekek eltartási költségeinek a biztosítására. Amikor én átvettem a város irányítását, nem volt nyilvántartás arról, hogy hány gyerek van, és hányan nevelkednek árvaházakban, most kértünk egy kimutatást erről, hogy tudjuk, hány gyereknek kell ilyen nagy összeget fizetnünk.

 

Beruházások

A polgármesterrel megállunk az útkereszteződésnél, ahonnan Szatmárnémeti, Nagybánya és Avasfelsőfalu felé lehet venni az irányt. Az ott lévő parkot egy időre felszámolják, és a körforgalom kialakítása után új parkot fognak létesíteni. A polgármester elmondta, hogy Sárközújlakon nincsenek olyan elkezdett munkálatok, amelyeket pénzhiány miatt nem tudnak folytatni, ugyanis ők az elmúlt évben csak olyan beruházásokat indítottak el, amire megvolt a finanszírozás.

— Az elmúlt évben százötvenezer lejt költöttünk iskolafelújításra — sorolja a polgármester. — Elromlott a két szemétszállító autó, melyek megjavítása százharmincezer lejbe került. Sárközújlak legnagyobb beruházása a víz- és csatornahálózat kiépítése, ami az Apaserv nagy projektjéhez tartozik. A beruházás összértéke ötvenmillió lej, ebből kilencszázötvenezer lej az önrész, amit évente kell törleszteni. Az elmúlt évben száznegyvenezer lejt, az idén négyszáztizenegyezer lejt különített el a tanács. Ebbe a nagy beruházásba beletartozik a szennyvíztelep teljes felújítása, három kilencven méteres kút fúrása, a szivattyúház elkészítése, valamint a víz- és csatornahálózat kiépítése Sárközújlak minden utcájában. Sárközújlak hátrányos helyzetben van, mert nem tudni miért, az EU-s projektek között nincs olyan kiírás, amire az öt-tízezer lakosú települések pályázhatnak.

 

Önkéntes tűzoltók

A város gépállomásán a jó idő beköszöntével felgyorsult a munka. Egy csoport az utakra hordja a kavicsot és a homokot, hogy azzal betömjék a gödröket. Sárközújlakon nem érdemes aszfaltozásra költeni mindaddig, amíg nincsenek elhelyezve a víz- és szennyvízelvezető csövek. Egy másik csoport az új tűzoltókocsit nézegeti, amit nemrég Ausztriából hozott Princz Csaba tanácsos. Ennek a kocsinak 3000 literes tartálya van. Jelenleg tíz önkéntes tűzoltó van Sárközújlakon, de már vannak újabb jelentkezők, akik számára megrendelték az egyenruhát. Lázár Mihály önkéntes tűzoltóparancsnok megjegyzi: „Szép ez a kocsi és hasznos, de nagyon reméljük, hogy többet fogunk büszkélkedni vele, mint használni”. A tanács tervezi még, hogy vásárol egy multifunkcionális erőgépet, amit majd árkok tisztítására, csatornaárkok vájására, télen hóeltakarításra stb. fognak használni. Hasonló gépek bérléséért eddig száz-százhúsz lejes órabért fizetett a tanács.

 

Lakodalmas ház

Mivel Sárközújlaknak nincs kulturális központja, nem igazán van hol tartsanak lakodalmakat vagy más családi rendezvényeket. A tanács száznegyvennyolcezer lejt különített el a lakodalmas ház modernizálására, ami abból áll, hogy felújítják a tetőszerkezetet, kicserélik a nyílászárókat, padlócsempét raknak le, és beszerelik a padlófűtést, felújítják a konyhát, és beszerelnek egy hűtőszobát. A sárközújlakiak nagy része nem kedveli az éttermes lakodalmat, jobban szeretik, ha maguk készítik el az ételeket, és így olcsóbb is.

 

Belvizek

A hosszan tartó esőzések Sárközújlakon is okoztak károkat. A földeken tönkrement az őszi vetés nagy része, sok helyen még mindig áll a víz, nagyon sokan azt panaszolják, hogy ki kell tárcsázni a vetés nagy részét. Mint legtöbb helyen, itt is azzal van a baj, hogy nincsenek kitisztítva az árkok, nem folyik le a víz a kanálisokban, nagyon sok mezei árkot és kanálist beszántottak. A polgármesteri hivatal kitisztíttatta a Rátka-patak egy 2,5 kilométeres szakaszát, tovább is haladhatnának, de egyeztetni kellene az EKÉ-vel, mert a patak belefut a Natura 2000 védett övezetbe. Jelen pillanatban a polgármester arra kéri a lakosságot, hogy mindenki a saját háza táján tisztítsa ki az árkokat és a hidak alatti részt.

Ismét megszólal a polgármester telefonja. Helyszínelésre hívják egy magánterületre, ahol két szomszéd nem tud megegyezni abban, hogy kinek a földjén haladjon el az árok, ami levezeti a vizet a földjeikről. Ennek megoldása tulajdonképpen nem a polgármester dolga lenne, de mit tehet mást: meghallgatja őket, abban a reményben, hogy sikerül megegyezniük.

 

 

Elek György