Szatmárnémeti

Sárga forgatókönyvre rendezkednek be

2021.02.05 - 08:45

A hétfőn startoló második félévvel kapcsolatban az biztos, hogy az óvodások és elemi osztályosok minden forgatókönyv szerint jelenléti oktatással kezdenek, a zöld besorolású településeken minden gyerek fizikai jelenléttel zajló oktatáson vesz részt, a sárga besorolású településeken az óvodások és elemisek mellett a nyolcadikosok és tizenkettedikesek mennek majd iskolába, a vörös besorolású településeken pedig csak az ovisok és az I–IV. osztályosok térnek vissza a tanintézetekbe. Szatmár megyében a városok, községek fertőzöttségi szintjét összesítő legutóbbi adatok alapján hat helyszínen piros, 21-en sárga, 35-ön pedig zöld forgatókönyv van érvényben.
„A napokban a kollégákkal ellenőrizzük a tanintézményeket, hogy megfelelő módon felkészültek-e a második félévre. Azt tapasztaltam, hogy mindenhol felkészültek, a fertőtlenítések megtörténtek, a tantermek előkészítése terén igyekszenek az 1 méteres távolságot kialakítani” — mondta el megkeresésünkre Szejke Ottilia elemi oktatásért felelős szaktanfelügyelő. Az óvodák vezetése készített egy felmérést a szülők körében, melyből az derül ki, hogy a szülők több mint 80 százaléka tervezi közösségbe vinni gyerekét, tájékoztatott Szejke. Az óvodákban az óvónőknek és a személyzetnek kell majd maszkot viselnie, a gyerekeknek ez nem kötelező. A szülők most sem léphetnek majd be az óvodák területére, az eddigi gyakorlat szerint beadják az óvoda személyzetének a gyerekeket, és majd ugyanúgy a tanintézmény előtt várják meg őket. Az elemisek esetében sem történtek nagy változások, ők a továbbiakban is kell maszkot viseljenek az órák alatt. „Elmondhatom, hogy a legtöbb pedagógus várta már, hogy visszatérhessenek az iskolába, és ez a gyerekek érdeke is. Sok olyan eset volt, hogy bár biztosított volt a gyerekek számára a technikai felszerelés az online tanórán való részvételhez, de mivel egy szobában több testvér tanult, nem tudtak igazán odafigyelni az órán. Ha betartjuk a szabályokat, nem kellene hogy gond legyen” — fogalmazott Szejke Ottilia.
Pataki Enikő, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium igazgatónője szerkesztőségünk megkeresésére elmondta, hogy tudomásuk szerint nincsenek jelentős különbségek a tanév elején tapasztaltakhoz képest. A távolságtartást biztosítani tudják, a nagyobb osztályokat átirányítják nagyobb osztálytermekbe, ha szükséges. Az intézmény fel van szerelve a szükséges fertőtlenítőszerekkel, folyékony szappannal, papírtörlővel, ugyanakkor még egy utolsó fertőtlenítésen is átestek az osztálytermek. Mivel a jelenléti oktatás mellett online oktatás is zajlik majd, az iskola minden osztályát ellátták számítógéppel és vezetékes internet-hozzáféréssel, ugyanakkor 11 osztályteremben kivetítőt is felszereltek. Pataki Enikő azt is elmondta, hogy sikerült a digitális naplót is beindítani, így problémamentesen kezdhetik a második félévet.
A Szatmárnémeti Református Gimnáziumban jelenleg is zajlanak a felújítási, illetve átépítési munkálatok. „A munkálatok az ütemtervnek megfelelően haladnak, épül az új szárny, és dolgoznak a B szárny felújításán is. Ennek ellenére mindent összevetve van elég termünk, hogy a második félévtől a jelenléti oktatást is meg tudjuk oldani. És mivel sárga forgatókönyv szerint kezdünk, ami azt jelenti, hogy csak a diákok egy része lesz itt fizikailag az iskolában, így nem lesz gond” — magyarázta Póti Eduárd iskolaigazgató.
Ádámkó István, a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum igazgatója elmondta, hogy felkészülten várják a második félévet, a fertőtlenítés megtörtént a tanintézményben, ugyanakkor a fertőtlenítőszereket is beszerezték. Emellett ők is készülnek arra, hogy biztosítsák a pedagógusok számára az online tanórák megtartásához szükséges technikai hátteret.
Nichita-Sulyok Julianna, az Aurel Popp Művészeti Líceum újonnan kinevezett igazgatója elmondta, hogy felkészültek a félévkezdésre, a fertőtlenítés mindenhol megtörtént, rendelkeznek a szükséges fertőtlenítőszerekkel, és sikerült intézményi szinten biztosítani az internet-hozzáférést, hogy az online órákat is meg lehessen tartani. Ők annyi módosítást eszközölnek majd, hogy a tizenkettedikeseket a piros téglás épületből átirányítják egy másik épületbe, hogy ne kelljen minden épületet fűteniük.

Jelenléti gyakorlati órák

Kerekes Antal, a szatmárnémeti George Emil Palade Élelmiszeripari Líceum igazgatója megkeresésünkre elmondta, hogy elvégezték a fertőtlenítési munkálatokat, és a tantermeket is sikerült az előírásoknak megfelelően kialakítani, bár ez utóbbi nem volt egyszerű, hiszen vannak 30-as létszámú osztályaik is. Hétfőtől ők öt végzős osztály diákjait — 2 líceumi és 3 tizenegyedikes szakiskolait — várják. Az iskola négy laborja elő van készítve, hogy a szakmai gyakorlatot megtarthassák mind az élelmiszeripari, mind az elektronikai osztályokban tanuló diákok számára. A szakgyakorlatokat 12 fős csoportokban végzik, betartva a távolságtartásra vonatkozó előírásokat is.
Ádámkó István elmondta, hogy a Hám János líceumban a végzős szakosztályok tanulói szakgyakorlattal kezdik a második félévet. Az elektronikai-műszerész osztály diákjait már várják a műhelyek, hogy elvégezhessék a szakmai gyakorlatot, ők 8 héttel vannak lemaradva, míg a pincér-szakács képzőbe járók az iskola tankonyháján végzik a szakgyakorlatot, és nekik 4 hetes elmaradásuk van.


Sógor Beáta

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Mikkel foglalkozik 2025-ben a szatmárnémeti városvezetés?

Közlekedés, kikapcsolódás, nevelés, sport.
Vidék

Nem csomagokat, fajátékokat kaptak

Három képességfejlesztő szabadtéri játékot kaptak a sándorhomoki iskolások.
Szatmárnémeti

Negyed évszázada van Dräxlmaier Szatmárnémetiben

A vállalat és munkatársai 25 éves tevékenységének évfordulóját egy különleges eseménnyel ünnepelték.