A helyi közösségeknek fontos a fejlesztési minisztérium által finanszírozott vízhálózat-, csatornahálózat- és úthálózat-korszerűsítés, ezt bizonyítja, hogy az önkormányzatok 97,5%-a iktatott pályázatot a szaktárcánál — jelentette be kedden Cseke Attila fejlesztési miniszter. A hétfő éjfélkor záruló jelentkezési határidőig az ország 3228 önkormányzatából csupán 81 nem iktatott kérést, részletezte az RMDSZ-es szaktárcavezető. Cseke Attila hangsúlyozta: „Minden településen legalább egy beruházás indulhat, hiszen minden önkormányzatnak biztosítunk egy minimális, garantált összeget, amennyiben az egyszerű pályázati iratcsomó teljes. Ezáltal az ország kiegyensúlyozott fejlesztését segítjük elő, és korrekt, a polgármester politikai színezetétől független pályázást biztosítunk.”
137,59 milliárd lej értékben iktatott 3147 önkormányzat finanszírozási kérést, összesen 7545 beruházásra. A szaktárcavezető elmondta: az Anghel Saligny-program összköltségvetése 50 milliárd lej, a szinte háromszoros túljelentkezés is azt mutatja, nagy szükség van ezekre a beruházásokra. „A csapvíz nem luxus, a járható út nem luxus. Szükség van ezekre a beruházásokra, és örömmel töltött el, amikor láttam, hogy sok önkormányzat összefogott, és a tízszázalékos többletfinanszírozás érdekében közösségi fejlesztési társulásokként pályázott” — nyilatkozta Cseke Attila.
Brém László, Mezőfény község polgármestere lapunk megkeresésére elmondta, hogy egy pályázatot adott le az Anghel Saligny-program kiírására: a községi utak modernizálására kért támogatást. A benyújtott pályázat értéke tizenhárommillió lej, remélhetőleg minél magasabb támogatási összeget fognak majd jóváhagyni. A községben ki van építve az ivóvíz-, a csatorna- és a földgázhálózat, a közeljövőben az utakat kell korszerűsíteni. Jelenleg készül a község Általános Területrendezési Terve (PUG), ebben szerepel új utcák létrehozása is, ugyanis egyre nagyobb az igény a házhelyekre. Nagyon sok fiatal szeretne házat építeni, mert a községben akarnak letelepedni. Egy ideig voltak olyan házak, melyekből az idősek kihaltak, és ezek üresen maradtak, de ezeket felvásárolták, ha egy ház eladó, azonnal kerül rá vevő. Mezőfényen vannak munkalehetőségek, a fiatalok biztosabb jövőt látnak a szülőföldjükön, mint valahol idegenben, az önkormányzat pedig igyekszik megteremteni a lehető legjobb életfeltételeket, magyarázza az elöljáró.
Bartók G. Ioan, Béltek község polgármestere a csatornahálózat kiépítésének a folytatására tett le pályázatot: a Boldádhoz vezető szakasz 5890 méter (a belső vezetékek hossza 3077 méter), Szakaszon a fővezeték hossza 1077 méter (a belső vezeték 10 361 méter). Boldádon tervben van egy szivattyú és egy száz köbméteres tárolómedence, Szakaszon pedig további két medence üzembe helyezése kétszáz köbméter víz tárolására. A munkálatok összértéke több mint 8 millió lej. Ugyancsak az Anghel Saligny-program részeként végeznének útmodernizálásokat Krasznabéltek és Magyargéres között 8454 méter hosszan, 4 méter szélességben, ennek értéke meghaladja a 17 millió lejt.
Fekete Bertalan, Szopor község alpolgármestere elmondta, hogy az önkormányzat utak aszfaltozásának finanszírozására nyújtott be pályázatot 21 millió lej értékben, 15 kilométer hosszan. Dobrán működik a vízhálózat, viszont nem lehet tudni, mikor helyezik működésbe a szennyvízrendszert. Ennek elkészítése 2009-ben vette kezdetét, a munkálatok végzését a környezetvédelmi minisztérium finanszírozta, majd három év után átkerült a fejlesztési minisztériumhoz, közben viszont a munkálatokat végző cég csődöt jelentett, s azóta keresik a lehetőségeit annak, hogy be tudják fejezni a beruházást.
Elek György