Szatmárnémeti

Sajtóközlemény — „A virtuális valóság egyesíti a Kárpátokat: Interaktív iskolai laboratóriumok” projekt indítása (X)

2020.06.04 - 15:16

A projekt közösen, két ukrán fél partnerségével lett végrehajtva.

Projektvezető: Communal Enterprise „Agency of Regional Development and Cross-Border Cooperation "Transcarpathia" of Zakarpattya Oblast Council” – Ukrajna.

 

Partnerek:

Department of Education of Tyachivskyi District State Administration – Ukrajna.

Az eseményen egyaránt részt vett a két kísérleti iskola igazgatója, akik egyben a projekt résztvevői Románia részéről: Mariana Geta Salagean, a Szatmár megyei, szatmárnémeti Mircea Eliade Általános Iskola igazgatója és Gherman Danut Gheorghe Chirila, a szintén Szatmár megyei, túrterebesi Anghel Saligny Technológiai Líceum igazgatója, valamint a média képviselői és meghívott vendégek.

A konferencia keretén belül megtárgyalásra kerültek a projekt végrehajtásának feltételei, sajátosságai, valamint az oktatás innovatív fejlesztésének perspektívái a kísérleti iskolákban.

A projekt általános célja a másodlagos iskolák képességének fejlesztése a diákok (7–17 év) teljesítményének és motivációinak emelése érdekében, a tanítási folyamat javítása partnerkapcsolat által, interaktív tanítási módszerek és újítások a Szatmár megyei határ menti iskolákban, illetve a kárpátaljai régióban.


 

Sajátos célok:

1. sajátos cél: oktatási technológiák és újítások beiktatása IKT-ismeretekre alapozva (VIRTUAL LAB virtuális és kibővített valóságra alapoz, SCRATCH programozási közeg), lehetőség szerint a tantervbe iktatva, illetve a tananyagon kívüli tevékenységekbe egyaránt, az említett román-ukrán közösség 4 másodlagos, határ menti iskolájában.

2. sajátos cél: a projektrégió tanárainak készségfejlesztése (a másodlagos iskolák tanári kara számára a VIRTUAL LAB, a célrégió másodlagos iskoláinak informatikatanárai számára pedig SCRATCH), fejlesztési terek: az innovatív IKT-alapú technológiák alkalmazása, a diákokkal való interakció módszerei a tanterv és az iskolaközi tanítási folyamat során.

3. sajátos cél: célja az oktatási intézmények/hatóságok/szakemberek közötti, határokon átnyúló együttműködés megszervezése az oktatás hatékonyságának és minőségének javítása érdekében Románia és Ukrajna határ menti területein.

 

Képzelje el, hogy egy diák az iskolában tanul, és a biológiatanára azt mondja:

– Tegyétek fel a virtuális valóság szemüveget, mert ma felfedezzük az emberi test keringési rendszerét!

Felteszi a szemüvegét, és látja, hogy az erekben mozognak a vörösvértestek, hogyan működnek a szívszelepek, hogyan töltődik fel a vér oxigénnel stb. Legközelebb a fizikatanár megmutatja, hogyan néz ki a különféle anyagok molekuláinak kölcsönhatása, és mindent molekuláris szinten lát, milyen lenne például, ha milliószorosára „zsugorodna”.

És akkor a földrajzórán „bejárhatná” Amazónia dzsungelét vagy Afrika sivatagjait anélkül, hogy el kellene hagynia az osztálytermet. Gondolja, hogy a tanulás érdekesebb lenne számára?

Végső soron ezeket a dolgokat szándékozunk megvalósítani a két kísérleti iskolában Szatmárnémetiben.

A projekt teljes büdzséje 332 580,5 euró (1 566 454,16 RON), melyből EU-s támogatás 299 286,85 euró (1 409 641,06 RON), a romániai iskolák büdzséje 165 644 euró (780 183,24 RON).

A projekt végrehajtási időszaka 18 hónap.

Kapcsolattartó személyek

- Salagean Mariana Geta: +40 745840307; [email protected].

- Gherman Danut Gheorghe Chirila; +40 745640345; [email protected].