Hét híján ötszáz kisebb és nagyobb gyerek fogja elkezdeni szeptember 13-án a 2021/2022-es tanévet a Szatmárnémetivel szomszédos településen, a község három falujában hosszított programmal üzemelő óvoda is van. Szükség van a napközikre, mutatott rá a beiskolázási tervről lapunknak nyilatkozó Simon Ferenc lázári iskolaigazgató, mert nagyon sok olyan szülő dolgozik a községből, akik nincs kire hagyják a kicsiket, míg a munkahelyükön vannak. Sajnos az iskolába és óvodába járó gyerekek száma évről évre csökken Lázáriban is, mint ahogy a megye sok más településén is, a kétezres évek elején még körülbelül 700-an voltak jelen az évnyitókon, 2018-ban ez a szám 512-re csappant, ma meg ugyebár már 500 alatt van. Idén 126 óvodás korú és 367 elemi, illetve általános iskolás korú gyerekkel kezdődik a tanév Lázári községben.
Közelít az optimálishoz
A tanügyi hálózat menedzsmentje nemcsak azzal igyekszik a településen tartani a gyerekeket, hogy rendben tartja az iskolákat és óvodákat, hanem azzal is, hogy a szakképzett pedagógusok meglétéről gondoskodik. És van egy — kevés helyen tapasztalható — másik könnyítése is az iskola- és községvezetésnek: egy helyi tanácsi határozatnak megfelelően az étkeztetési költségek felét a szülői bizottságon keresztül megtéríti a szülőknek. A lázári iskola- és óvodaépületek az utóbbi években mind fel voltak újítva, Simon Ferenc jellemzése szerint ahol nincsenek kifogástalan állapotok, a helyzet ott is mindenfelé közelít az optimálishoz. Az új állapotú tanügyi ingatlanok száma jövőre bővülni fog, ugyanis ez év végére készen lesz a 2019-ben átadott új óvodával szemben lévő épület, amelyiket napközinek szán a községvezetés. Ide fognak járni azok a kicsik, akiknek hosszított programra van szükségük, mondta el az igazgató, így az ott étkező és ott alvó kicsik számára kedvezőbb feltételeket lehet majd biztosítani. A lázári óvodában 70, a szárazberkiben 12, a kispeleskeiben és a sándorhomokiban 22–22 gyerek kezdi meg a tanévet idén, közülük 16-an román csoportban.
Iskolabusz
Az iskolabuszra szorulóknak nincs miért aggódniuk, a hatéves jármű jó állapotban van, megkapta a szokásos revíziót, át volt nézve, amit kellett, megjavítottak rajta. Sokat fog járni idén is, eddig átlagban napi 130 kilométert tesz meg a sofőr ezzel, mert homoki, nagypeleskei, kispeleskei és berki gyerekeket is vinnie-hoznia kell. A sofőr hivatali alkalmazott, az iskolabusz fenntartási költségeit az iskola fedezi. A katedrák közül a kémia, a technológia, a zene és a rajz nincs betöltve, ezeket pótórákban látják el a meglévő káderek, Simon abban reménykedik, hogy az őszi vizsgák nyomán be lesznek töltve ezek az állások is, ugyanúgy szakképzett tanerővel, mint ahogy a többi. Az iskolavezetés és az adminisztratív személyzet be van oltva, a pedagógusok átoltottsági aránya hetven százalék.
Felújítások, átépítések
A nyár folyamán a lázári iskola vizesblokkját építették át, fűtőtesteket, világítást, csaptelepeket, mosdó- és WC-kagylókat cseréltek, új elválasztófalakat raktak, újracsempéztek mindent. A hét elején kezdték az udvari ivókutat telepíteni, füvet nyírtak, átnézték a kazánokat, kitakarították a kéményeket, az osztálytermekben rendezték a padokat, táblákat, meglett a nagypeleskei általános iskola kerítése is.
Princz Csaba