Az Ady Endre Társaság — a Szatmár Megye Tanácsa és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával — immár második alkalommal szervezi meg a Ruha István Zenei Tábort Nagykárolyban augusztus 5-17 között.
Az elmúlt évben is nagy érdeklődésnek örvendő táborba főleg olyan fiatalokat, gyermekeket várnak, akik hegedű- és citeratudásukat szeretnék fejleszteni.
A bővebb információkért felkerestük a Tóth-Páll Miklóst, az Ady Endre Társaság elnökét, aki szerkesztőségünknek szívélyesen számolt be a táborról. Mint monda, az idei témakörök a kárpát-medencei vallásos népénekek, népdalok és megzenésített versek lesznek, a zeneoktatást pedig hegedű részen a nagy tapasztalattal rendelkező Horváth Jenő, a citeraoktatást pedig a már tavalyról is jól ismert Gáspár Attila, zilahi oktató vállalta el.
A tábor célja — a zeneoktatás mellett – a tehetséges gyerekek felfedezése és egyben a személyiségfejlesztés is, hiszen “a közös muzsikálás új kapcsolatokat teremt” hangsúlyozta Tóth-Páll Miklós, aki azt is elmondta, hogy az immár nem tíz, hanem tizenkét napos táborban lesz kezdő, közép és haladó szintű oktatás is.
Az elnök arról is beszámolt, annak érdekében, hogy felmérjék, mennyit fejlődtek egy év alatt a gyerekek, az idei táborba megpróbálták visszahívni azokat, akik részt vettek a tavalyi táborozáson is. Kifejtette azt is: mivel a tavalyi táborban nem voltak roma gyerekek, idén meghívták a Stella Maris Integrációs Központból azt a hat gyereket, akik a társaságnak hála az intézményen belül hegedűoktatásban részesülnek.
Ahogy a tavalyi évben, a táborozók az idei tábor végén is, augusztus 15-én, Nagyboldogasszony napján, illetve augusztus 17-én, Ruha István születésnapján lépnek fel a Kalazanci Szent József templomban, valamint a Ruha István szobornál, hogy bemutassák a táborban tanultakat.
Nem csak a zenélésen lesz a hangsúly
Bár a közel kéthetes zenetáborban sokat fejlődhetnek zenélés terén a fiatalok, a hangszerek mellett a szervezők az illemtanulásra is hangsúlyt fektetnek majd. A tavalyi évhez hasonlóan ezeket az illemórákat – amire manapság egyébként nagyobb igény van, mint szinte bármikor — Méhes Kati, a Harag György Társulat színművésze tartja majd, s ezen ismereteknek köszönhetően a fiatalok könnyebben be tudnak majd illeszkedni a társadalomba, illetve könnyedebben kötnek majd barátságokat életük során.
Az illemórák mellett egyéb izgalmas programok várják majd a táborozókat. Lesz városnézés, illetve a tábor során a gyerekek a Ruha István emlékszobát is meglátogatják majd, ahol a szervezők a nagykárolyi születésű, világhírű cigány hegedűművész sorsáról és kitöréséről beszélnek majd.
Továbbá a szervezők elhívták Gulyás Ferencet a NOX együttes furulyását – aki egyébként hangszerkészítő is —, illetve Debreczeni-Kis Helga citeraművésznőt, a Fölszállott a páva népzenei és néptánc tehetségkutató döntősét, akik a tábor során egy-egy nap előadásokat és különféle tevékenységeket tartanak majd a növendékeknek.
A beszélgetés végénTóth-Páll Miklós azt is elárulta, hogy az idei táborban várhatóan a tábor himnusza is megszületik majd, hiszen a szervezők kérésére Horváth Jenő – aki egyébként a 100 Tagú Cigányzenekar egyik legidősebb tagja volt — megzenésíti majd Ady Endre: Imádság úrvacsora előtt című versét.
Június végéig fogadnak jelentkezőket
Bár a tábor augusztusban lesz, a jelentkezési határidő közeleg, a szervezők ugyanis június végéig várják az érdeklődők jelentkezését. A táborban való részvétel ingyenes, a helyek viszont korlátozott: nagyjából 25-30 jelentkezőt tudnak fogadni. A szállást és az ellátást a szervezők biztosítják.
Jelentkezni jelenleg a 0740 425 302-es telefonszámon, illetve a [email protected] címen lehet, június 20-tól pedig 0770 590 860-as telefonszámon is.
Szabó Beatrix