Johannes Becker, a TPA Romania adótanácsadó cég osztrák munkatársa elemezte egy kedd délutáni gazdasági konferencián Románia helyzetét. Fejlődik az ország, de nem elég gyorsan.
A Román-Német Gazdasági Társaság (AHK) tájékoztatási és az év végéhez közeledve mintegy összefoglaló céllal konferenciát tartott Szatmárnémetiben kedd délután. Sebastian Metz AHK-elnök szatmári cégeknél tett látogatásairól beszélt a hallgatóságnak, Johannes Becker, a TPA Romania tanácsadója pedig az ország makrogazdasági helyzetét vázolta. Metz rövid felvezetőjében elmondta, hogy az Autonovát, az Ambo Consultingot és a Rosendahlt látogatta meg a konferenciát megelőzően a keddi nap folyamán, s elégedetten tapasztalta ezeknél az utóbbi idők fejlesztéseit és bővítéseit. Az igazgató Szatmár megye hiányosságait is summázta: infrastrukturális hiányosságok, munkaerőhiány és a bukaresti bürokrácia túlzott hatása.
Valós a gazdasági növekedés
Johannes Becker, a közép-kelet-európai TPA romániai kirendeltségében dolgozó munkatárs az idei és a tavalyi évek közgazdasági változásairól beszélt, benyomása szerint nem olyan rossz a helyzet, mint amilyennek első ránézésre vagy csak részadatok ismeretében tűnik. Románia jobban áll, mint Bulgária, nem sokkal van lemaradva Magyarországhoz és Lengyelországhoz képest, és már látszik a kanyarban Horvátország, sorolta. Van reális gazdasági növekedés, csökkenőben van a már most is alig létező munkanélküliség, és alacsony az államadósság, fejtette ki Becker, viszont rossz, hogy nőtt az infláció, hiány van a munkaerőpiacon, és — a legutóbbi béremelési hullám miatt — nagy a deficit a közszférában. Alacsony a nemzeti össztermék (GDP) is, de ez nem akkora baj, mint a közhivatalnokok magas bértáblája. Becker magasnak tartja az ötszázalékos éves inflációt, szerinte ez összefügg azzal, hogy a gazdasági növekedést most is a fogyasztás adja, ami ösztönzi a behozatalt, és nem nyújt lehetőséget a hosszú távú, biztos lábakon álló növekedésre. A szakember neheztel amiatt, hogy nincs hosszú távú adópolitikája a kormánynak, Becker szerint a vállalkozói szféra öt évre szeret stratégiát kialakítani, nem hat hónapra, mint ahogy azt a mostani gyors, egymást követő és sokszor egymásnak ellentmondó intézkedések indokolják. Az elemzők keveslik a céges hitelezést, szerintük az is visszaveti a fejlődést, és a bizonytalan adópolitikának tudható be, hogy a cégek nem nyúlnak banki hitelhez fejlődésük biztosítása érdekében. Romániában a cégek 13 százaléka partnere valamelyik banknak ilyen téren, nyugatabbra ez az arány 20–30 százalék.
Nem gond a minimálbér-emelés
Korábbi adatokra is kitért Becker: 2008 előtt 8,5 százalékos volt a gazdasági növekedés, ez ma évi 2,5 százalékos és nincsen semmi baj a minimálbér-növekedéssel sem, tíz-tizenöt évvel ezelőtt kétszer akkora ütemű volt, mint most, ennek ellenére nehezebb új munkatársakat találni, mint tíz évvel ezelőtt volt. Becker őszintén beszélt a béregyenlőségről is, szerinte nem létezik, hogy ahol háromszor akkorák a bérek, mint Romániában, ott háromszor akkora is lenne a termelés hatékonysága.
EU-s támogatások
Van tehát potenciálja Romániának a gazdasági növekedés fokozására, de ezt képesnek is kellene lennie a kormánynak elérnie, zárta elemzését Becker, aki szerint nagy segítség lenne a gyorsabb fokozatba váltáshoz, ha hatékonyabb lenne például az EU-s támogatások lehívása.
Princz Csaba