Belföld

Romlófélben a lakosság anyagi helyzete

A havi családi költségvetés több mint 40%-át a lakhatási kiadások viszik el, de van, ahol ez eléri a 60%-ot is (Fotó: getty images)
2022.10.22 - 10:25
A romániaiak közel 60%-a állítja azt, hogy erősen romlott anyagi helyzete – egy felmérés szerint fő okokként az emelkedő gáz- és áramárakat említik.

Bár az erőteljes drágulások lassan már beleégtek a köztudatba és már-már „természetesnek” vesszük, hogy napról napra többet kell fizetni mindenért, a CEC Bank és a FinZoom.ro közösen végzett negyedéves pénzügyi barométeréből az derül ki, hogy a lakosság nagy részét egyre inkább aggasztja a dolog, hiszen állításuk szerint 59%-uknak jelentősen romlott pénzügyi helyzete.
A pénzügyileg érintettek aránya 10 százalékponttal nőtt az előző negyedévekhez képest, az első két negyedév átlagos 49,4%-áról — a jövőre vonatkozó kilátások pedig még az első félévnél is borúsabbak, ugyanis a lakosság 55,5%-a számít arra, hogy a jövőben is romlani fog pénzügyi helyzete, szemben az első félévi 40,2%-os átlaggal.

A rezsi- és az élelmiszerár a legnagyobb probléma

A felmérésből kiderül, hogy a pénzügyi helyzet romlásához vezető fő tényezők a rezsiárak (gáz, villany) voltak - ezt a válaszadók 36,7%-a említette –, 33,2%-uk az elszabadult élelmiszerárakat, míg további 20,6% az üzemanyagárakat “hibáztatta”. 
Ami a kamatemelést illeti, a romániaiak mindössze 9,4%-a vallotta magát érintettnek, továbbá a válaszadók 40,5%-a nyilatkozott úgy, hogy van legalább egy hitele, a megtakarítások leértékelődésének kockázatát pedig csak a válaszadók 6,23%-a említette.
A következő időszakra vonatkozó aggodalmak főleg a közüzemi árak alakulásával kapcsolatosak, ezt követi a fogyasztói árak emelkedése –18,7%. Az ukrajnai konfliktus és a járvány már kevésbé ijeszti meg az embereket, hiszen a válaszadók mindössze 8,83%-a említette az ukrajnai háborút fenyegető tényezőként, míg a koronavírus-járvány már csak a válaszadók 6,06%-át aggasztja.
A rezsiárak emelkedése miatti aggodalmakat az magyarázza, hogy ezek a kiadások emésztik fel a családok havi költségvetésének nagy részét. Csupán a lakhatási kiadások átlagosan a havi családi költségvetés 35%-át teszik ki, azonban a válaszadók 40%-a számára ezek a kiadások a havi költségvetés több mint 40%-át viszik el, míg 13,7%-uknál ez az arány meghaladja a 60%-ot is.

Ezek mellett a hitelt felvevők havi költségvetésében 27%-os arányban szerepelnek a hitelrészletek – az összes válaszadó 40,5%-a –, az átlagos adósság mértéke viszont kényelmes szinten marad. Az elmúlt években fogyasztási hitelt felvevők elsősorban fix kamatozású hitelt vettek igénybe, így őket nem érintette a kamatemelés. Ezzel szemben a lakáshitelek esetében a változó kamat dominál, és az ilyen hitellel rendelkezőket – a válaszadók 21,9%-a  – sokkal jobban érinti a kamatemelés, ennek ellenére a válaszadók 52,3%-a nyilatkozott úgy, hogy az elmúlt 6 hónapban nem okozott nehézséget a törlesztőrészletek fizetése.

A felmérésben részt vevő válaszadók 58,6%-a alkalmazott; 46,7%-a havi 2500 lej és 5000 lej közötti bevételt vallott be, és csaknem fele – 50,8%-a – havi 2500 lej alatt keres. A korukat illetően 34,6%-ban 25 és 40 év közöttiek és 33,7%-uk felsőfokú, 9,5%-uk pedig posztgraduális végzettséggel rendelkezik.

Szabó Beatrix

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Több mint nyolcezer lej volt a családok átlagjövedelme

A statisztikai hivatal közzétette méréseinek eredményét. Éves összevetésben a háztartások átlagjövedelme tavalyhoz képest 15,3 százalékkal nőtt.
Belföld

Változik a nyugdíjak adómentességi küszöbe

Marcel Ciolacu kormányfő bejelentette, hogy szeptember 1-jétől a nyugdíjak újraszámításával a nyugdíjak jelenleg 2000 lejes adómentességi küszöbe is megváltozik.
Belföld

Brutális a különbség a leggazdagabbak és a legszegényebbek jövedelme között

Az európai uniós tagállamok közül Romániában az egyik legnagyobb a különbség a leggazdagabbak és a legszegényebbek jövedelme között – hívta fel a figyelmet a Friedrich-Ebert-Stiftung Románia Alapítvány az Eurostat 2022-es adatait idézve.