Szatmárnémeti

Romlandó élelmiszerek és a kánikula: a DSVSA tanácsai

Fontos, hogy kánikula idején is legyünk körültekintők vásárláskor, Fotó: freepik.com
2021.07.03 - 19:02
Kánikula idején még nagyobb odafigyeléssel ejtsük meg az élelmiszerek beszerzését, emlékeztet közleményében a Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA).

A DSVSA szakemberei arra figyelmeztetnek, hogy csakis olyan helyekről vásároljuk meg az élelmiszereket, amelyek hatósági engedéllyel rendelkeznek, és így garantált az is, hogy a tárolásuk, értékesítésük megfelelő körülmények között történik. Kánikula idején fokozottan érvényes, hogy semmiképpen ne vásároljanak élelmiszereket, különösen könnyen romlandót (húst, tojást, halat, tejet és tejtermékeket) az utcán, autók csomagtartójából stb. De amikor bevásárlóközpontban vásárolnak, akkor is figyeljenek oda az élelmiszerek állagára, szagára és színére, és mindig nézzék meg a szavatossági időt is, azt követően pedig ügyeljenek arra, hogy a megvásárolt élelmet megfelelő helyen és hőmérsékleten tárolják! Ne vásároljanak a hűtőszekrényben vagy a fagyasztóban tárolandó élelmiszereket, ha azokat előzőleg nem megfelelően tartották a kereskedelmi egységekben! A vásárlást követően az élelmiszerek minél előbb kerüljenek hűtőszekrénybe: a húst, a tejet, a tejtermékeket és a tojást 0 és +4 Celsius-fok között, a fagyasztott húst pedig minél alacsonyabb hőmérsékleten, legalább -18 Celsius-fokon kell tárolni. A hűtőszekrényben tárolt élelmiszereket azok jellegének megfelelően külön kell csomagolni, figyelve azok szavatossági idejére. A már elkészített ételeket fedett edényekben, hordozókban kell tárolni. A már kiolvasztott termékeket ne fagyasszuk újra! A romlott élelmiszereket a lehető legrövidebb időn belül távolítsuk el! A zöldségeket és gyümölcsöket a fogyasztás, illetve a hűtőben való tárolás előtt alaposan meg kell mosni.
A DSVSA szakemberei a kereskedőket is arra figyelmeztetik, hogy a megfelelő hőmérsékleten, az előírt higiéniai szabályok betartásával tárolják és árusítsák az állati eredetű élelmiszereket, szigorúan tartsák be, különösen a könnyen romlandó élelmiszerek (friss, illetve darált hús, hal, tojás, tej és tejtermékek) tárolására, szállítására vonatkozó élelmiszer-biztonsági előírásokat. A szállítás, tárolás során esetlegesen megromlott élelmiszereket az előírt szabályok szerint kell megsemmisíteni. A szállítás, tárolás és árusítás során folyamatosan biztosítani kell a megfelelő hőmérsékletet, a hűtőberendezések működését és a hőmérséklet ellenőrzését. Szigorúan tilos olyan húsipari termékek árusítása, amelyek nem estek át hivatalos élelmiszer-biztonsági ellenőrzésen.

Kallós András

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Marad az áramütés, mint halálok

Szlovák gyűrű volt az egyik madártetem lábán.
Szatmár megye

Fél mázsa húst koboztak el

Tasnádi és tamásváraljai éttermeket büntettek az élelmiszer-biztonságiak.
Szatmár megye

Súlyosbodik a kiskérődző-pestisjárvány

Emberre nem terjed, de elpusztítja a kecske- és birkaállományokat.