Az álláspiacon a női jelöltek profilját általában az óvatosság jellemzi – amint azt a BestJobs adatai is mutatják – a nők ugyanis inkább olyan állásokra jelentkeznek, ahol a találati arány meghaladja a 70%-ot, szemben a férfiakkal, akik kockázatvállalóbbak. Emellett a nők a fizetés után a béren kívüli juttatási csomagot tartják a legfontosabb kritériumnak az álláshirdetésben, valamint a rugalmasságot vagy a munkáltató nagyfokú megértését, illetve a lakóhelyhez való közelséget.
A BestJobs jelöltjeinek csaknem 54%-a nő, a foglalkoztatási arány azonban még mindig magasabb a férfi jelentkezők körében úgy országosan, mint az EU-s szinten. Az Országos Munkaerő-foglakoztatási Ügynökség adatai szerint Romániában a nők aránya a munkaerőpiacon foglalkoztatottak teljes számának 46,4%-át teszi ki. Ezenkívül 2022 decemberében az INS adatai szerint a felnőttek (25-74 évesek) munkanélküliségi rátáját 4,4%-ra (4,1% a nők és 4,6% a férfiak esetében) becsülték.
Főleg olyan munkakört töltenek be, ahol előjön az „anyai törődés”
A BestJobs adataiból az is kiderül, hogy több nő dolgozik olyan területeken vagy részlegeken, ahol az interperszonális készségek, az empátia és a másokkal való törődés elengedhetetlen, például az egészségügyben (ápolóként, orvosként, gyógyszerészként), a humánerőforrásban és az oktatásban (különösen a pedagógusi állások és az alapfokú oktatásban betöltött pozíciók).
Az Országos Statisztikai Intézet adatai szerint a 2021-2022-es tanévben például az iskolai oktatásban a tanári állások 82,4%-át nők töltötték be, ahogy a 2010-2021-es időszakban a diplomás ápolók 90%-a is a női lakosságból került ki.
További területek, amelyekre túlnyomórészt nők jelentkeznek, a marketing és kommunikáció, az ügyfélszolgálat vagy más adminisztratív pozíciók, ráadásul a platformon szereplő legtöbb jelöltnek van tapasztalata olyan területeken is, mint az értékesítés, a termelés/logisztika, a vezetés, az adminisztráció, a szállítás, az idegenforgalom és a pénzügy/számvitel.
A „férfimunkától” sem riadnak vissza
Az általában férfiaknak gondolt területeken, mint például az informatika, szintén egyre nagyobb teret hódítanak meg a nők. Az Eurostat adatai szerint Románia az informatikai szakemberek között a nők arányát tekintve az élen jár, az EU-ban a harmadik helyen áll, ugyanis országunkban az informatikai szakemberek 26,2%-a nő.
Végül, de nem utolsósorban, folyamatosan növekszik a nemek közötti egyenlőség a vezetői pozíciókban is. A Nemek Közötti Egyenlőség Európai Intézetének adatai szerint 2012-ben a nők aránya a vállalatok vezetői pozícióiban 30,5% volt, 2021-ben pedig Románia az Európai Unió élvonalába fog tartozni a női vezetői pozíciókban való jelenlét tekintetében (34%).
Ezeket leszámítva azonban a nők még mindig egyenlőtlenségekkel szembesülnek a társadalomban, amit a szülési szabadság és a leggyakrabban rájuk háruló háztartási feladatok okoznak.
Több nő tanul tovább
Az INS adatai szerint az iskolai oktatásban a nők és a férfiak aránya nagyjából egyenlően oszlik el, a felsőoktatást tekintve azonban az egyensúly eltolódik: a 2021-2022-es tanévben az alapképzésekre beiratkozott hallgatók 54,8%-a, az alapfokú mesterképzésre, a posztgraduális képzésekre és tanulmányokra, valamint az alapfokú doktori képzésre és a posztdoktori továbbképzésekre beiratkozott hallgatók 57,7%-a volt nő.
Szabó Beatrix