Az Európai Unió (EU) fiataljai között egyre népszerűbb a "mama hotel", azaz egyre több fiatal él egy háztartásban szüleivel.
2013-as adatok szerint a 25 és 34 év közötti romániai fiatalok közel fele, 44 százaléka él együtt a szüleivel - derül ki az Eurostat felméréséből. Románia így hetedik azon a ranglistán, melyet Szlovákia (56,6%), Bulgária (52,8%) és Görögország (51,6%) vezet.
A magas arányú együttélésnek a nyilvánvaló gazdasági válság mellett szociokulturális okai is vannak. A szülői házat hamarabb elhagyják a nyugati országokban élő fiatalok, mint például Nagy-Britanniában. Ennek okai összetettek, többek között a szociális attitűdök, a házasodás ideje, a jövedelem, munkanélküliség és felsőfokú oktatásban való részvétel az egyes országokban. A legkisebb arányban Dániában élnek együtt a fiatalok a szüleikkel, ott csupán 1,8 százalékos ez az arány.
Az elmúlt tíz évben egyébként megnőtt azoknak a 20 és 34 év közöttieknek az aránya Európában, akik a szüleikkel élnek. 950 ezerrel többen laknak a szüleikkel, mint egy évtizeddel korábban, bár az ebbe a korcsoportba tartozó fiatalok száma nem változott az évtized során. Tavaly összesen 3,3 millió fiatal élt együtt a szüleivel.
Az elmúlt öt évben a legnagyobb arányban Magyarországon nőt meg a szüleikkel élő fiatalok aránya, pontosan 9,2 százalékkal. Utánuk Málta (6,3 százalék), Románia (5,4 százalék), majd Svájc következik (5,2 százalék). A leginkább Szlovéniában csökkent ez az arány az elmúlt öt évben.
Az önállósodási folyamat kitolódását az ingatlanok, a lakásbérlés magas árai és a fiatalok viszonylag alacsonyabb bevételei mellett a korosztályukban tapasztalható nagyon magas munkanélküliségi is befolyásolja. Ez EU-n belül ugyanis Romániában az egyik legmagasabb a fiatalok aránya a munkanélküliek között.