Tegnap ünnepi beszédekkel, koszorúzással, katonai parádéval, kulturális műsorral és kolbászos paszullyal ünnepelték Románia nemzeti ünnepét, Erdély Romániához való csatolásának napját, de még mindig nem esik szó a gyulafehérvári ígéretekről.
December 1. a legnagyobb román állami ünnep. 1918. december 1-jén a románok gyulafehérvári nemzetgyűlésén kinyilvánították azon szándékukat, hogy Erdély, a Körösök vidéke, Bánát és Máramaros — összesen huszonhat történelmi vármegye — csatlakozzon a Román Királysághoz. Bár a románok döntése később „hivatalosan” megfelelt a wilsoni elveknek, a valóságban az elszakadás egyoldalú határozat eredménye volt, mely az erdélyi magyarságot teljesen megfosztotta az önrendelkezés jogától.
December 1. 1990-ben lett Románia nemzeti ünnepe, bár ezt a napot nem tudja magáénak tekinteni minden állampolgár. Erdély elcsatolásának napja a romániai kisebbségek számára a tökéletesen megfogalmazott gyulafehérvári ígéretek be nem tartását, a román szószegéseket idézi. A 98 évvel ezelőtt tett ígéret minden szintű autonómia biztosításáról szólt, többek között: „Teljes nemzeti szabadság az együtt lakó népek számára. Mindenik népnek joga van a maga neveléséhez és kormányzásához saját anyanyelvén, saját közigazgatással, saját kebeléből választott egyének által. A törvényhozó testületekben és az ország kormányzásában való részvételre minden nép népességének számarányában nyer jogot.” Sokan találgatják, mi lehet az oka annak, hogy kilencvennyolc év alatt sem teljesültek ezek az ígéretek. A legjobb válasz az, hogy a Gyulafehérvári Nyilatkozatot olyan románok fogalmazták meg, akik megtapasztalták a kisebbségi sorsot, azok pedig, akik később akadályozták és akik ma is akadályozzák az ígéretek teljesítését, olyan közösségekből kerültek hatalmi pozícióba, ahol nem volt lehetőségük más népek, nemzetek kultúrájának a megismerésére.
Tegnap Radu Bud prefektus olvasta fel Dacian Cioloş miniszterelnök üzenetét, majd ortodox szertartás szerint tartottak gyászistentiszteletet (egy olyan megyében, ahol több egyházfelekezet is létezik), a helyőrség képviselője ismertette a 98 évvel ezelőtt történteket, majd katonai parádé következett. A továbbiakban kolbászos paszullyal kínálták az érdeklődőket, bár az időjárás nem kedvezett a szabadtéri ünneplésnek.
Elek György